Sizi Arayalım

Yanak Dolgusu

İçindekiler

Yanak dolgusu, yanaklara hacim ve belirginlik kazandırmak için yapılan medikal estetik işlemlerden biridir. Yaşın ilerlemesi ile yanaklarda çökme, hacim kaybı, yanakların sıkılığının azalması gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Aynı zamanda yoğun kilo kaybı ya da doğuştan yanak bölgesinde çukur bir görüntüye sahip olmak yüzde daha yorgun bir ifadenin görülmesine neden olabilir. Yanak dolgusu ile sağlıklı ve hacimli bir yanak görüntüsünün sahibi olmak artık çok daha kolaydır. Yanak dolgusu yüzün yanak kısmında; boşluk, kırışık, sarkma ya da hacim kaybı görülen noktalara uygulanır. Bu sayede yüzde daha canlı ve genç bir görünüm elde edilir. Yanak dolgusu, yüzde oluşan ufak çaplı şekil ve simetri bozukluklarının da giderilmesi için uygulanabilir.

Medikal estetik işleminde uygulanan pek çok çeşit dolgu maddesi bulunur. Dolgunun hangi bölgeye yapılacağı, dolgudan beklenti ve hastanın vücut yapısına bağlı olarak uygulama yapılacak dolgu maddesine karar verilir. Yanak dolgusu genellikle hyalüronik asit içeren dolgu maddesi ile yapılır. Yağ enjeksiyonu ile yanak dolgusu işlemi de bir diğer yaygın yöntemdir. Bu dolgu maddeleri dışında kalıcı ya da yarı kalıcı dolgu maddeleri de bulunur fakat yan etki görülme ihtimali yüksek olduğu için yanak dolgusu uygulamalarında genellikle tercih edilmez. Yanak dolgusu işlemi, yan etki ihtimali daha düşük olduğu için çoğunlukla hyalüronik asit içeren dolgu ya da yağ enjeksiyonu ile yapılır.

Seans Sayısı :
1 Seans
Operasyon Süresi :
40 Dakika
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
1 Gün
İşe Dönüş Süresi :
Hemen
Anestezi :
Lokal Anestezi
Sonuçların Kalıcılığı :
1 - 2 Yıl

Yanak Dolgusu Nedir?

Yanak bölgesi zamanla hacimli görüntüsünü kaybeder ve yüzde daha yorgun bir ifade oluşur. Kişiler yaş aldıkça; yanak bölgelerinde çökme, sarkma, hacim ve elastikiyet kaybı gibi durumlar meydana gelir. Aynı zamanda hızlı kilo alıp verme ile de çukurlaşma, yorgun ve sağlıksız görüntü ortaya çıkabilir. Yaşlanmanın etkisi ile yalnızca alın, göz kenarı gibi bölgelerde değil yanak bölgesinde de kırışıklık ortaya çıkar. Yanaklardaki kırışıklıklar için yanak dolgusu uygulanarak kişiye daha genç ve dinamik bir görünüm kazandırılır. Yanak dolgusu yalnızca yaşlanmanın etkisi ile ortaya çıkan durumlarda uygulanmaz. Zayıf olan kişilerin yanak bölgelerinde çukur bir görüntü ortaya çıkabilir. Bu çukur görüntü kişinin yüzüne yorgun bir ifade katarken yaşının olduğundan daha büyük görünmesine de neden olur. Çukur görüntünün ortaya çıktığı alanlar yanak dolgusu işlemi ile doldurularak yüzde canlı ve sağlıklı bir görüntü elde edilir. Yüzde yaşanan ufak çaplı simetri bozuklukların giderilmesini sağlar.

Yanak dolgusu, elmacık kemikleri üzerine enjekte edilerek yanaklarda dolgunluk sağlar ve kırışıklık görünümünde azalmaya yardımcı olur. Simetrisi bozulmuş olan yüz hatlarında düzelmeler elde edilir. Yanak dolgusu, yüzde yanak bölgesinde deforme olan alanların onarılmasını da sağlar. Dolgu enjeksiyonu kolaydır ve herhangi bir ameliyat vb. cerrahi operasyon gerektirmez. Yalnızca kalıcı yanak dolgusu enjekte edilirse çıkartma işlemi sırasında cerrahi bir müdahale gerekir. Hyalüronik asit ve yağ enjeksiyonu ile yapılan dolgu daha doğal ve canlı bir görünüm elde edilmesini sağlar. Yanak dolgusu yaptıranlar lifting etkisi sayesinde sağlıklı ve dinç bir yüz görüntüsü elde ederler.

Ne Dediler?
Güler Yüksel
31/01/2023

Lovest Clinic’i uzun araştırmalarım sonucunda buldum. İlk defa dolgu işlemi yaptırmak istiyordum. Çok sıcak karşılandım. Dr. Aysu Hanım’a muayene oldu

Devamını Oku
İrem Ateş
03/01/2023

Klinikte en sıcak ve en kibar gördüğüm Alev hanımdı benimle işlemin tüm detaylarını paylaştı sorularımdan yılmadı:) cok bilgili kendisini dr zannetmem

Devamını Oku
mesut elmacı
25/11/2022

İlk araştırma yapmaya başladığım da pek sıcak değildim operasyon konusunda Tubanur la konuştuktan sonra Ali hocayla tanışma fırsatım oldu sonrasında k

Devamını Oku
Sinem Demir
05/07/2022

Cok memnun kaldik öncelikle Dr. Sercan beyin ilgisi ve cok güzel bir is cikarmasindan ve sonra tüm calisanlardan.. ve tabiki asisstan Tubanur hanimin

Devamını Oku
Emin Kurtar
24/01/2023

2 ocak 2023 tarihinde kulak ameliyati oldum Klinik hijyen ve temizlik bakimindan oldukça üst düzeyde, titizlikle sürecin takip edilmesi de beni ayrıca

Devamını Oku
Yagmur
08/03/2023

Ataşehir de gidebileceğiniz en iyi klinik, çalışanlar ilgili çok memnun kaldım

Yanak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yanak dolgusu; yüzünde çukurluk bulunan, zayıf yüz görünümüne sahip olan, elmacık kemik görüntüsünü belirginleştirmek isteyen ve yaşlanmanın etkisiyle yanakta meydana gelen elastikiyet kaybını gidermek isteyen kişilere uygulanır. Yanak dolgusu, kişinin ihtiyacına ve isteğine bağlı olarak gerçekleştirilir. Hasta öncelikle alanında uzman bir doktor tarafından muayene edilir. Hastanın ihtiyacı ve beklentileri belirlenir. Hasta ile doktor arasındaki iletişimin iyi olması çıkan istenen sonucun ortaya çıkması için önemlidir. Yanak dolgusu işleminden önce hastanın acı ve ağrı hissetmemesi için dolgu enjeksiyonu yapılacak bölgelere lokal anestezik krem sürülür. Bölge uyuştuktan sonra belirlenen dolgu maddesi enjekte edilir. Enjeksiyon süresi; uygulanacak dolgunun çeşidine, kaç noktaya uygulanacağına ya da enjekte edilecek dolgu maddesinin miktarına bağlı olarak değişir. Yanak dolgusu işlemi ne kadar sürer diye bakıldığında ortalama olarak 30-45 dakika arasında sürdüğü bilinmektedir.

Yanak dolgusu uygulaması genellikle hyalüronik asit ya da yağ enjeksiyonu ile yapılır. Yağ enjeksiyonu, kişinin vücudunda fazla yağ dokusu bulunan bölgelerden (karın, kalça, kol vb.) liposuction benzeri işlemlerle alınan yağ hücreleri ile gerçekleşir. Alınan yağ hücreleri birtakım işlemlerden geçirilerek enjekte edilecek dolgu malzemesi haline getirilir. Kişinin kendi vücudundan alınan yağ hücreleri enjekte edildiği için yağ enjeksiyonu ile yanak dolgusu  yapıldığında yan etki görülme ihtimali oldukça düşüktür. Hyalüronik asit de benzer bir şekilde hali hazırda vücudumuzda bulunan bir maddedir. Zaman içerisinde vücudumuzda hyalüronik asit üretimi yavaşlar, vücutta nem ve hacim kaybı ortaya çıkar. Yanak dolgusu olarak kullanımı oldukça yaygındır. Bunun nedeni, yan etkisi az görülen ve uygulandığında yüze canlı bir görünüm sağlayan bir madde olmasıdır.

İlgili İçerikler
Meme Estetiği Hakkındaki Gerçekler

Meme estetiği; meme biçimi, meme genişliği ve meme görünümü gibi pek çok nedene bağlı...

Kadınlarda Annelik Estetiği, Erkeklerde Jinekomasti & Six Pack Ameliyatları ile Değişime Hazır mısınız?

Bir varmış bir yokmuş, adı Joe olan bir genç vardı. Joe, spor yapmayı ve fit...

Sağlık Turizminde Dünya’da İlk 5’teyiz

Sosyal yaşamın tamamen sekteye uğradığı pandemi döneminde sağlık turizmi de ciddi şekilde etkilendi elbette.

Erkekler de Yapar ve Yaptırır

Bir dönem bakımlı erkekler için ‘Metroseksüel’ tabiri kullanılır, özellikle maço algısı...

Yanak Dolgusu Ne Kadar Kalıcıdır?

Yanak dolgusu, diğer medikal estetik işlemlerde kullanılan dolgular gibi çeşitlere ayrılır. Yanak dolgusu kalıcılığı uygulanan dolgu maddesi ile bağlantılıdır. Yan etki ihtimalinin düşük olması ve hastanın sağlığını riske atmamak amacıyla en çok kullanılan madde hyalüronik asit içeren dolgu maddesidir. Hyalüronik asit uygulaması ile yanaklardaki hacim ve nem yeniden kazandırılır. Elmacık kemikleri üzerine enjekte edilen hyalüronik asit içeren yanak dolgusu ile yüzde lifting görünümü elde edilir. Aynı zamanda, gülme çizgisi olarak da adlandırılan yanak çizgisi dolgusu yapılarak yanak kenarındaki çukurluk ve çizgilerin giderilmesi amaçlanır. Hyalüronik asit yaklaşık olarak 6-12 ay  kalıcılık süresine sahiptir. Hasta yapılan dolgu görüntüsünden hoşlanmaz ise ya da doğal haline dönmek isterse dolgunun erimesini beklemeden dolgu eritmek için kullanılan madde enjekte edilerek eritme işlemi yapılır. Bu işlem her dolgu maddesinde uygulanamaz.

Yağ enjeksiyonu ile yapılan yanak dolgusu işlemi ise bir diğer yaygın olarak kullanılan geçici dolgu işlemidir. Yağ enjeksiyonu, kişinin kendi vücudundan alınan yağ hücrelerinin farklı methodlarla işlem görmesiyle ortaya çıkan dolgu maddesi ile yapılır. Bu hastanın kendi vücudundan alınan bir madde olduğu için yan etki görülme ihtimali oldukça düşüktür. Bu yöntem vücutta fazla yağ dokusu bulunan bölgelerden alınan yağ hücreleri ile gerçekleştirildiği için yağ hücrelerinin alındığı bölgelerde incelme görülebilir. Yağ enjeksiyonu ile yapılan yanak dolgusu kalıcılığı yaklaşık olarak 3 ile 6 ay arasındadır.

Günümüzde artık yaygın olarak kullanılmasa da kalıcı dolgular ile yanak dolgusu uygulanması da yapılabilir. Kalıcı dolgu maddeleri sentetik olduğu için kişinin vücudunda yan etki ya da reaksiyon gösterme riski oldukça yüksektir. Aynı zamanda, zaman ilerledikçe yanak ve çevresinde istenmeyen tümsekli bir görünüm ortaya çıkabilir. Dolgu çıkartma işlemi hyalüronik asit dolgu eritme işleminden farklı olarak cerrahi operasyon ile gerçekleştirilebilir. Kalıcı dolgunun görüntüsü yüzde beğenilmediğinde ya da alerjik bir reaksiyon ortaya çıktığında dolgunun çıkarılması oldukça zordur. Ömür boyu kalıcı dolgunluk sağlasa da yan etki ve çıkartma konusundaki zorluklardan dolayı uygulama oranı azdır.

Yanak Dolgusu Kimlere Yapılabilir?

Yanak dolgusu; yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan kırışıklıkları gidermek, zayıflamanın etkisiyle yüzde ortaya çıkan çukurlukları ve yorgun ifadeyi ortadan kaldırmak için hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilen bir işlemdir. Yanak dolgusu ile daha dinamik ve canlı bir yüz görünümü elde edilir. Elmacık kemikleri üzerinde yapılan dolgu yüze dik ve sıkı bir görünüm etkisi verirken, yanak kenarı dolgusu ile kırışıklık olan bölgelerde açılmalar elde edilir. Aynı zamanda elmacık kemiklerini belirginleştirmek isteyen ve yanak görüntüsünden memnun olmayan kişilere de bu işlemler uygulanabilir.

Yanak dolgusu işlemi tek başına yapılabilir, aynı zamanda başka bölgelere yapılacak medikal estetik işlemleri ile birlikte de uygulanabilir. Yanak dolgusu işleminin yapılabilmesi için en önemli unsurlardan bir tanesi dolgu yapılacak kişinin yüz yapısının gelişimini tamamlamış olmasıdır. Yüz yapısı henüz oturmamış kişilere işlem yapıldığında zamanla istenmeyen görüntüler meydana gelebilir. Bu yüzden yanak dolgusu 18 yaşını tamamlamış kişiler için uygundur. Diğer estetik işlemler gibi yanak dolgusunun da uygulanamadığı bazı durumlar vardır:

 • Hamile olan, hamilelik şüphesi bulunan ya da yeni doğum yapmış emzirme dönemi bitmeyen annelere yanak dolgusu estetiği yapılması doğru değildir.
 • Hemofili gibi kan pıhtılaşması problemi yaşayan ya da kan hastalığı bulunan kişilere yanak dolgusu işleminin yapılması tehlikelidir.
 • Yanak bölgesinde aktif sivilcesi, yara, iltihap vb. sağlık sorunu yaşayan kişilere tedavi süreci tamamlanmadan işlem yapılmamalıdır.
 • Diş tedavisi gören hastaların tedavisi sonlanmadan yanak dolgusu uygulaması yapılmamalıdır.
 • Bağışıklık sistemi zayıf olan, hali hazırda herhangi bir sağlık problemi yaşayan ya da kronik hastalığı bulunan kişilere yapılacak yanak dolgusu işlemi tedavi tamamlandıktan sonraki sürece ertelenmelidir.

Yanak Dolgusu Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapılacak yanak dolgusu öncesi ve sonrası işlemden en iyi verimi alabilmek adına uyulması gereken bir takım kurallar vardır:

 • Yanak dolgusu yapılmadan önce iyi bir doktor muayenesi yapılması önemlidir.
 • Yapılacak dolgunun yüze orantılı ve uygun şekillendirilmesi gerekir. Bu yüzden hastanın isteği ve ihtiyacı yüzün bütünlüğüne bakılarak doğru bir şekilde değerlendirilmelidir.
 • Hastanın herhangi bir rahatsızlığı, alerjisi ya da uygulamaya engel olabilecek bir durumu varsa doktora bildirilmelidir.
 • Düzenli olarak kullanılan bir ilaç ya da kronik bir rahatsızlık varsa doktora ayrıntılı bir şekilde bilgi verilmelidir.
 • Yanak dolgusu yapılmadan bir süre önce sigara ve alkol kullanımına ara verilmelidir.
 • Yanak dolgusu işleminden 2 hafta önce kan sulandırıcı ilaçların kullanımı ve bitki çaylarının tüketimi durdurulmalıdır.
 • Takviye edici gıdalar kullanılıyorsa işlem öncesi kullanım durumu için doktora danışılmalıdır.
 • Bölgede aktif sivilce, yara ya da enfeksiyon bulunuyorsa işlem yapılmamalıdır.

Yanak Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yanak dolgusu yaklaşık olarak yarım saat içersinde tamamlanmış olur. Görüntünün istenilen şekilde olması ve yan etki ihtimalini en aza indirmek için yanak dolgusu sonrasında dikkat edilmesi gerekenler vardır:

 • Yanak dolgusu işlemi sonrasında kişiler kısa sürede günlük yaşantısına devam edebilir.
 • Dolgu uygulamasının sonrasında yüze yapılacak fiziksel temastan kaçınılmalıdır.
 • Yanak dolgusu sonrasında ilk 1 gün dolgu yapılan bölge su ile temas ettirilmemelidir. Yanak dolgusunun etkilenmemesi açısından özellikle sıcak sudan uzak durulmalıdır.
 • İlk gün makyaj, yüz temizleme gibi uygulamalar yapılmamalıdır.
 • Yanak dolgusu tamamen oturana kadar mümkün olduğunca yüz üstü yatılmamalıdır. Sırt üstü yatmak dolgunun ezilmesini ve kaymasını önlemek için önemlidir.
 • Ağır egzersizlerden ve fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır.
 • Dolgu bölgesinin enfeksiyon kapmaması için hamam, havuz, sauna gibi ortak kullanım alanlarından uzak durulmalıdır.
 • Doktorun belirlediği aralıklarda dolgunun durumunu öğrenmek için kontrole gidilmelidir.
 • Aspirin vb. kan sulandırıcı ilaçlar ve bitki çayları yanak dolgusu yapıldıktan sonra bir süre daha kullanılmamalıdır.
 • Bol bol su tüketilmelidir.
 • Direkt gün ışığına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

Yanak dolgusu öncesi sonrası dikkat edilmesi gerekenler doktor tarafından kişiye göre şekillendirilir. Yukarıda yer alan durumlar hastanın yapısına ve uygulanan yanak dolgu maddesine göre farklılık gösterebilir.

Yanak Dolgusu Yan Etkileri Nelerdir?

Yanak dolgusu sonrası şişlik, ödem, hafif morluk ve kızarıklık görülmesi normaldir. Bu gibi durumların en aza indirilmesi için dolgu enjekte edilen bölgeye buz uygulaması yapılır. Yanak dolgusu sonrasında çoğunlukla alerjik reaksiyonlar ya da vücutta büyük yan etkiler meydana gelmez. Fakat bu durum uygulama yapılan yanak dolgu maddesi ile de bağlantılıdır. Hyalüronik asit ve yağ enfeksiyonu ile yapılan yanak dolgusu işleminde yan etki görülme oranı oldukça düşüktür. Yan etki daha çok sentetik içerikli dolgu maddelerinin enjekte edilmesi ile ortaya çıkar.

Sentetik dolgu maddeleri kimyasaldır yani vücutta hali hazırda bulunan maddeleri içermezler. Vücuda yabancı ve sentetik bir madde enjekte edildiğinde vücudun reaksiyon gösterme ihtimali yüksektir. Yüzde ve vücutta kalıcı zararlar ortaya çıkabilir. Cilt altında çukurlaşma ya da topaklanma görülebilir. Dolgu farklı noktalara kayabilir. Kalıcı dolguların vücuttan çıkartılabilmesi için de cerrahi operasyon yapılması gerekir. Bu yüzden kalıcı bir dolgunluk sağlasa da uzun vadede olumsuz sonuçlar ortaya çıkma olasılığı yüksek olduğu için çok fazla talep edilmez. Sürekli bir dolgunluk ama daha sağlıklı bir uygulama isteniyorsa yapılabilecek şey hyalüronik asit dolgunsunun erimeden önce doktorun belirlediği zaman aralıklarında işlemin tekrarlanmasıdır.

Yanak Dolgusu Fiyatları Ne Kadardır?

Yanak dolgusu estetiği uygulamaları diğer estetik dolgu işlemleri gibi oldukça yaygındır. Pek çok dolgu uygulama yapan merkez  vardır, fakat yanak dolgusu işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli durumların başında dolgu yapacak doktorun yetkinliği ve uygulama yapılacak kliniğin /hastanenin koşullarının yeterliliği gelir. Bu durum fiyatlarda da farklılıklara neden olmaktadır. Yanak dolgusu fiyatları; işlemi yapacak doktora, enjekte edilecek dolgu malzemesine ya da kullanılacak dolgu malzemesinin miktarına göre farklılık gösterebilir. Örneğin, kalıcı yanak dolgusu fiyatları ile geçici yanak dolgusu fiyatları arasında da farklılık olabilir.

Yanak dolgusu ve bütün dolgu işlemleri için belirleyici faktör fiyattan ziyade, işlem sürecinin doğru bir şekilde yürütülmesi ve istenilen sağlıklı sonucun elde edilmesi olmalıdır. Öncelikli olarak insan sağlığını önemseyen uzman doktorlar tarafından yapılan medikal estetik işlemler, uygulama sonrasında daha iyi sonuçlar ortaya çıkmasına yardımcı olur. Siz de uzman doktorlardan, yanak dolgusu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi : 25.02.2024