Sizi Arayalım

Gamze Estetiği (Dimpleplasty)

İçindekiler

Gamze estetiği, bel bölgesinde ya da yüzde estetik çukur görünümü elde etmek için yapılan işlemdir. Doğuştan ortaya çıkan gamzeler genellikle vücudun bel ve yüz bölgesinde yer alan kaslardaki deformasyon sonucunda meydana gelen çukurlardır. Vücutta çoğunlukla yüz ve bel bölgelerinde kas dokusunun kısa gelişmesi ile içeri doğru çökük çukur görünümü belirir. Bu durum ek olarak, bölgelerde yağ dokusu eksikliği sonucunda da görülebilir. Bu nedenle ortaya çıkan bel gamzesi, yüz gamzesi ve yanak gamzesi tek ya da çift taraflı olabilir. Bazı kişiler daha yoğun bir çukur yapısına sahipken, bazı kişilerin gamze görünümü daha az belli olur. Aynı zamanda, yüzde kaş üstü, çene gibi bölgelerde de gamze oluşumu görülebilir. Herkes doğuştan oluşan gamzeye sahip değildir. Gamze görüntüsünden hoşlanan ve sevimli bulan kişiler sıklıkla estetikle gamze yaptıran varmı sorusunun cevabını merak ederler. Cevabımız tabii ki evettir. Yüzde ve belde gamze görünümünü çekici bulan kişilerin, gamze estetiği sayesinde hayallerindeki görünüme kavuşmaları oldukça kolaydır. Artık yalnızca doğum ile değil ufak bir estetik operasyon ile kısa sürede gamzeye sahip olmak mümkündür.

Gamze estetiği, son dönemde oldukça popüler bir hale gelmiştir. Daha çok kadınlar arasında yaygın olsa da, hem kadınlar hem de erkekler arasında artan bir trendi vardır. Estetik gamze ameliyatı teknoloji ve uygulama tekniklerinin gelişmesi, hastaların gün geçtikçe daha doğal ve çekici bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Seans Sayısı :
1 Seans
Operasyon Süresi :
1 Saat
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
3 - 4 Gün
İşe Dönüş Süresi :
Hemen
Anestezi :
Lokal Anestezi
Sonuçların Kalıcılığı :
Ömür Boyu

Gamze Estetiği Nedir?

Gamze, kas dokusunun gelişimi esnasında kısa kalmasıyla belli bölgelerde meydana gelen çukurlaşma yani kas deformasyonu sonucu görülen bir durum şeklinde karşımıza çıkar. Gamze, vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilir. Yaygın olarak yüz ve bel bölgesinde görülen gamze, her insanda ortaya çıkmaz. Bazı kişiler sahip olmasalar bile gamze görünümünü daha estetik ve çekici bulur. Aynı zamanda, gamzenin yüze sevimli bir ifade kattığı aşikârdır. Bu yüzden son zamanlarda sıkça tercih edilen estetik yöntemlerden biri de gamze estetiğidir. Gamzenin artık doğuştan ortaya çıkmasına gerek yoktur. Gamze estetiğinde, yüz ve bel bölgesinde tercih edilen, estetik işlem yapılmaya uygun olan yerlere müdahale edilir. Bu estetik işlem belirlenen bölgelere çukur bir görünüm kazandırılmasını sağlar.

Yüz bölgesine gamze estetik ameliyatı uygulaması; ağız mukozasına gülme kasının dikilmesi, aynı zamanda kas ya da yağ dokusuna ağız içinden yapılan müdahale ile gerçekleştirilebilir. Yanaklarda gamzeler olması daha yumuşak bir yüz ifadesi oluşturur. Kişi güldüğü zaman ya da tebessüm ettiğinde yanaklarında ufak bir çukurluk belirginleşir. Bu çukurluk tek taraflı ya da çift taraflı olabilir. Bir diğer yaygın yapılan gamze estetiği ise bel gamzesidir. Bel gamzesi bir diğer adı ile Venüs gamzesi sırt yüzeyinde kalçanın biraz üzerinde bulunan bel kısmında belirlenen noktalara yapılan estetik ameliyattır. Belirlenen noktalardaki yağ dokuları zayıflatılıp inceltilerek küçük ama belirgin çukur görünümü sağlanır. Gamze estetiği olanlar operasyon sonrasında kendilerini daha çekici ve özgüvenli hissederler.

Ne Dediler?
Aleena
10/01/2023

Yaptığım en iyi seçim. Alev Hanım bize çok yardımcı oldu. Her şey çok iyi organize edilmişti herkese tavsiye ederim

İrem
20/02/2023

Lovest klinikte dudak dolgusu yaptırdım çok memnun kaldım herkes nerde yaptırdın diye soruyor onlara söylemiyorum

Merve BOYACI
12/12/2022

Bu kliniği çok seviyorum. İngiltereden geldim. Hangi işlemi yaptırmak istediğim konusunda kararsızdım ama Alev hanım çok yardımcı oldu. Doğru yönlendi

Devamını Oku
Emin Kurtar
24/01/2023

2 ocak 2023 tarihinde kulak ameliyati oldum Klinik hijyen ve temizlik bakimindan oldukça üst düzeyde, titizlikle sürecin takip edilmesi de beni ayrıca

Devamını Oku
Pınar Akdeniz
13/01/2022

Ben sizi sosyal medyadan buldum tedavim devam ediyor ama kendimi sizin yanınızda çok iyi hissediyorum ve sizden mutlu ayrılacağımı biliyorum ilgini ya

Devamını Oku
Alev A.
13/12/2022

Yoğun araştırmalarım sonucunda Lovest klinikle yolum kesişti danışmanlardan doktorlara ,transfere kadar herkes çok ilgili ve cana yakındı.Kendimi güve

Devamını Oku

Gamze Estetiği Nasıl Yapılır?

Gamze estetiği ameliyatı, oldukça basit bir işlemdir. Estetikle gamze nasıl yapılır diye bakıldığında tek ya da çift taraflı olarak yüz ve bel bölgesine uygulanabilen bir işlemdir. Lokal anestezi altında yapılan gamze estetiği ameliyatı, yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Uygulama yapılacak bölgeye, kişiye göre uygun teknik ve yöntemle işlem gerçekleştirilir.

Yüz Bölgesinde Gamze Oluşturma:

 • Yüz bölgesinde gamze oluşturmak için öncelikle gamzenin yapılacağı noktalar belirlenir.
 • Çift taraflı oluşturulacak gamze estetiğinde iki noktanın birbirine simetrik olmasına dikkat edilmesi gerekir.
 • Uygulama yapılacak bölge steril bir hale getirildikten sonra işleme başlanılır. Yüzde çoğunlukla çene ve yanak bölgesine gamze estetiği uygulanır. Bu işlemde kişiye uygun olacak yöntemle gamze estetiği ameliyatı yapılır.
 • Yöntemlerden bir tanesi ağız mukozasına gülme kasının dikilmesidir. Böylece gülüş esnasında yanaklarda çukur bir görüntü oluşur. Ağız içerisinden kas ya da yağ dokularının çıkartılmasıyla gamze görünümü elde etmek de bir diğer yöntemdir.
 • İşlem bittikten sonra kendi kendine eriyen iplerle dikiş atılır. Bu sayede tekrar hastaneye ya da kliniğe gidip dikiş aldırılmasına gerek yoktur.
 • İşlem lokal anestezi altında gerçekleşir. Bu sayede işlem sırasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmez.
 • İşlem sonrası evde istirahat edilmesi önerilir. Hasta kısa sürede normal yaşantısına dönebilir.

Bel Bölgesinde (Venüs Gamzesi) Gamze Oluşturma İşlemi:

Gamze denildiğinde gözde canlanan ilk yer yanaklar ve çene bölgesi olsa da kalça üzerinde yer alan bel gamzesi de oldukça beğenilmektedir. Bazı kişilerde doğuştan olan bel gamzesi bir diğer adıyla Venüs gamzesi oldukça çekici ve estetik bir görünüm sağlar. Bel bölgesinde gamze görünümüne sonradan kavuşmak artık çok kolaydır.

 • Öncelikle bel kısmında ameliyat edilecek noktalar belirlenir. Çift bel gamze estetiği yaptırılacaksa bu noktaların birbirine simetrik olması önemlidir.
 • Uygulama yapılacak bölge steril bir hale getirildikten sonra işleme başlanılır.
 • Venüs gamzesi estetiği, işaretlenen bölgedeki yağ dokularının zayıflatılıp inceltilmesi ile ya da liposuction benzeri yöntemlerle elde edilir.
 • Kişiye en uygun olacak yöntem tercih edilir. Yağ dokularının inceltildiği bölgede çukur bir görünüm elde edilir.
 • Operasyon kısa sürede tamamlanır. Hasta günlük yaşantısına dönmesi uzun zaman almaz.
İlgili İçerikler
Badem Göz Estetiği Kalıcı mı?

Badem göz ameliyatı ya da badem göz estetiği olarak bilinen operasyon, genellikle işlevsel sorunları...

Kadınlarda Annelik Estetiği, Erkeklerde Jinekomasti & Six Pack Ameliyatları ile Değişime Hazır mısınız?

Bir varmış bir yokmuş, adı Joe olan bir genç vardı. Joe, spor yapmayı ve fit...

Meme Estetiği Hakkındaki Gerçekler

Meme estetiği; meme biçimi, meme genişliği ve meme görünümü gibi pek çok nedene bağlı...

Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Ergenlik dönemi, sağlıksız beslenme, stresli yaşam ve benzeri nedenlere bağlı olarak yüzde...

Kimlere Gamze Estetiği Yapılır?

18 yaşından büyük, ameliyat süreçlerine herhangi bir engeli bulunmayan ve sağlık sıkıntısı olmayan herkese uygulanabilir. Gamze estetiği, kadınlar tarafından erkeklere oranla daha çok tercih edilir. Bununla birlikte, erkek gamze estetiği ya da kadın gamze estetiği gibi bir ayrım söz konusu değildir. Ameliyat kişiye uygun işlemlerin yapılması ile gerçekleşir. Eğer hastanın zayıflama süreci varsa bu süreç tamamlandıktan yani ideal kiloya ulaşıldıktan sonra gamze estetiği işleminin yapılması daha sağlıklı olacaktır. Gamze estetiği sonrasında zayıflama süreci devam ederse oluşturulan gamzenin yerinde değişiklik olabilir ve yapılan gamze estetiği kötü görünebilir. Bu yüzden hedef kiloya ulaştıktan sonra yapılan gamze estetiği, daha etkili ve istenilen sonucu verecektir.

Hamile olan ya da hamilelik ihtimali olan kişiler ve yeni doğum yapmış emziren annelerin işlemi yaptırması uygun değildir. Estetik işlemi yapılacağı için doğumdan sonra emzirme döneminin bitmiş olması gerekir. Aynı zamanda vücudunda enfeksiyon ya da iltihap bulunan kişiler, hastalıkları geçtikten sonra işlemi yaptırabilirler. Hemofili gibi kan pıhtılaşması ile ilgili hastalığı bulunan kişilerin gamze estetiği ameliyatı yaptırması risklidir ve doktorlar bu kişilerin estetik işlem yaptırmasını sakıncalı bulur. Gamze estetiği uygulaması her ne kadar büyük bir cerrahi işlem olmasa da birtakım risk faktörleri bulunur. Uzman cerrah seçimi oldukça önemlidir. Daha güzel ve çekici görünmek için tercih edilen gamze estetiği uzman bir cerrah tarafından yapılmazsa tam tersi bir görüntü ortaya çıkabilir, yani simetrik olmayan ve düzgün form almamış bir sonuç ile karşılaşılabilir. Gamze estetiği sonrası yanakta, uygulama yapılan diğer bölgelerde morarma ya da kanama bulguları ortaya çıkabilir. Bu yüzden gamze estetiğinin kimlere ve kimler tarafından yapılacağı konusunda hassas davranılmalıdır.

Gamze Estetiği Öncesi Yapılması Gerekenler

Diğer estetik işlemlerde olduğu gibi gamze estetiği öncesi sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Cerrah gamze estetiği öncesi ve gamze estetiği sonrasında uyulacak prosedürleri ayrıntılı bir şekilde anlatır. Gamze estetiği ameliyatı öncesinde genel olarak özen gösterilmesi gereken bazı durumlar vardır:

 • Gamze estetiği öncesinde hastanın uzman bir plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı tarafından muayene edilmesi istenen sağlıklı sonucun elde edilebilmesi için oldukça önemlidir.
 • Muayene esnasında hastanın ameliyata uygun olup olmadığı kontrol edilir. Gamze estetiği ameliyatına uygun olan hastalara gamze oluşturulacak noktalar hasta ve uzman cerrah tarafından belirlenir.
 • Gebe olan, gebelik şüphesi olan ve doğum sonrası emzirme döneminde bulunan kişilere işlemin yapılması doğru değildir. Bununla birlikte, kronik bir rahatsızlığı olan, kan sulandırıcı vb. ilaç kullanan kişilerin muayene esnasında ameliyatı yapacak uzman cerraha bilgi vermesi oldukça önemlidir.
 • Kişinin herhangi bir hastalığı ya da hastalık şüphesi bulunuyorsa hasta uzman cerrahı bilgilendirmeli ve uygulama kararı alınmadan önce gerekli kontroller yapılmalıdır.
 • Düzenli olarak kullanılan ilaçlar ameliyatı yapacak uzman cerraha belirtilmelidir.
 • Gamze estetiği ameliyatından bir süre önce sigara ve alkol tüketimi bırakılmalıdır.
 • Estetik işlemden bir süre önce Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlara, bitki çaylarına ameliyatı yapacak uzman cerrah kontrolünde ara verilmelidir.
 • Daha önce herhangi bir ilaca ya da işleme karşı alerjik reaksiyon görüldüyse ameliyatı yapacak uzman cerraha estetik ameliyatı öncesinde bilgi verilmelidir.
 • Gamze estetiği ameliyatı öncesinde, uzman cerrah tarafından hastanın uyması istenen prosedürler mümkün olduğunca eksiksiz yerine getirilmelidir.

Gamze Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gamze estetiği sonrasında uyulması gereken ve iyileşme sürecini de etkileyecek belli başlı kurallar vardır:

 • Gamze estetiği yaptıranlar, ameliyat sonrasında evde istirahat etmelidir. Birkaç gün istirahat eden hasta günlük rutinine kısa sürede dönüş yapabilir.
 • Aynı zamanda, gamze estetiği ameliyatı yaptıran hastalar genellikle birkaç gün sonra iş hayatına rahatlıkla geri dönebilir.
 • Enfeksiyon riskini önlemek adına ameliyat olan bölgelere birkaç gün mümkün olduğunca temas edilmemeli ve işlem yapılan bölgelere su değdirilmemelidir.
 • Yanak bölgesine ağız içinden yapılan gamze estetiği işleminde ağız bakımı oldukça önemlidir.
 • Yüz bölgesine yapılan gamze estetiği işleminde herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak adına ilk hafta yumuşak gıdalar tüketilmeye özen gösterilmelidir.
 • Gamze estetiği ameliyatı öncesinde olduğu gibi sonrasında da sigara ve alkol tüketiminden bir süre uzak durmak gerekir. Bu sayede vücut kendini daha hızlı iyileştirebilir.
 • Gamze estetiği sonrasında Aspirin vb. kan sulandırıcı ilaç kullanımı ve benzer etkiyi yaratan bitki çayı tüketimi konusunda mutlaka ameliyatı yapan uzman cerraha danışılmalıdır.
 • Ameliyat sonrasında hafif kızarıklık, ödem, morluk ve ağrı görülmesi normaldir. Bu süreçte varsa uzman cerrahın vermiş olduğu ağrı kesici ve tedavi edici ilaçlar kullanılmalıdır. Kısa sürede bu belirtilerde azalma görülür.
 • İşlem yapıldıktan sonra ortaya çıkan belirgin çukur görüntüsünün yerini zamanla doğal bir görünüm alır.
 • Gamze estetiği sonrası iyileşme süreci esnasında işlem yapılan bölgenin kısa sürede iyileşmesi ve istenmeyen reaksiyonların görülmemesi için ameliyatı yapan uzman cerrahın verdiği bütün talimatlara uyulmalıdır.

Uzun süre boyunca ameliyat bölgesi iyileşmeyen, ameliyat sonrasında o bölgede iltihap, akıntı vb. durumlarla karşılaşan, yoğun şişkinlik ya da alerjik reaksiyon vb. yani gamze estetiği sonrasında herhangi bir anormal durumla karşılaşan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeleri ve ameliyatı yapan cerrahı bilgilendirmeleri gerekir.

Gamze Estetiği Kalıcı Mıdır?

“Gamze estetiği kalıcı mı?” işlem kapsamında en çok merak edilen sorulardan biridir. Genellikle yüz bölgesine yapılan gamze estetiği işlemi gamze sahibine güzel ve çekici bir görüntü sağlasa da bazen kişiler yüzlerine yapılan işlemden memnun kalmayabilir. Gamze görüntüsünün kendilerine yakışmadığını düşünebilir ve eski halinin daha güzel olduğuna karar verebilir. Gamze estetiği işlemleri kalıcı işlemlerdir, fakat diğer estetik işlemlerin aksine birtakım işlemlerle eski görünüme geri dönüş sağlanabilir. Gamzenin yüz yapısına yakışmadığını düşünen, pişman olan ve işlem öncesinde kararsız olan kişiler için bu durum oldukça rahatlatıcı bir unsurdur. Geri dönüş işlemi de gamze estetiği işlemi gibi kısa sürede ve kolay bir şekilde yapılabilir. Bununla birlikte nadiren de olsa kilo artışı ve vücut yapısına bağlı olarak işlem yapılan bölgelerde bazı deformasyonlar ortaya çıkabilir. Bel gamzesi estetiğinde işlemden sonra kilo artışı olsa da gamze görüntüsü büyük çoğunlukla aynı kalır. Yeterli miktarda çukur görünüm elde edilemediyse plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı uygun gördüğü takdirde gamze belirginleştirme estetiği ameliyatı yapılabilir. İşlemin kalıcılık süresi ve revizyon durumu muayene eden uzman cerrah tarafından bilgilendirilmelidir.

Gamze Estetiği Fiyatları

Gamze estetiği, çoğunlukla yüz ve bel bölgesine uygulanan bir işlem olup, gamzeler kişinin ufak bir dokunuşla kendisini daha iyi hissetmesine ve özgüven kazanmasına yardımcı olur. Güzel ve sağlıklı bir sonuç alabilmek için işlemin plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı tarafından ve steril bir ortamda uygulanması önemlidir. Gamze estetiği yapan yerlerin yani klinik ya da hastane koşullarının hem ameliyata uygun nitelikte olması hem de olası bir acil durumda müdahale hastaya edilebilecek donanımda olması gerekir. Oluşabilecek enfeksiyon riskini en aza indirmek için işlem yapılacak yerin hijyenik olması dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardandır.

Gamze estetiği fiyatları; uygulama yapacak doktora, klinik ya da hastaneye, işlem yapılacak bölgeye ve hatta işlem yapılacak şehre göre değişiklik gösterebilir. Yanağa gamze estetiği fiyatı ile bel bölgesine yapılacak Venüs gamzesi estetiğinin fiyatı aynı olmayabilir. Çoğunlukla yüz gibi belirgin bölgelere yapılan bu estetik işlem için fiyat en belirleyici özellik olmamalıdır. İşlemin uzman olmayan kişiler tarafından ve temiz olmayan ortamlarda yapılması sonucunda ortaya çıkabilecek gamze estetiği zararları arasında; estetik yapılan bölgede asimetrik bir görüntünün ortaya çıkması, kas ve yüzde bulunan diğer dokuların işlem esnasında zedelenmesi, enfeksiyon oluşması gibi ciddi durumlar yer alır. Bu yüzden işlemi yapan cerrah ve işlemin yapılacağı yer çok önemlidir. Siz de İstanbul gamze estetiği hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve alanında uzman, güvenilir cerrahlara muayene olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi : 25.02.2024