Sizi Arayalım

Göz Kapağı Estetiği (Blepharoplasty)

İçindekiler

Göz kapağı estetiği ya da tıptaki adıyla Blefaroplasti göz kapaklarında; genetik aktarımdan kaynaklı, kaza veya travmaya bağlı oluşan, güneş ışınlarına fazla maruz kalmaya bağlı ya da yaşla gelen torbalanma ve sarkmaları gidermeye yarayan cerrahi işlemler bütünüdür. Göz kapağı sorunlarına bağlı olarak “Blefaroplasti nedir?” ya da “Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?” sorularının cevapları oldukça merak edilmektedir.

Seans Sayısı :
1 Seans
Operasyon Süresi :
1 - 3 Saat
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
1 - 3 Gün
İşe Dönüş Süresi :
1 - 3 Gün
Anestezi :
Genel Anestezi
Sonuçların Kalıcılığı :
Ömür Boyu

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Doğuştan gelen ya da zamanla oluşan göz kapağı düşüklüğü, estetik kaygılar oluşturmakta, çoğu zaman da yüze yorgun bir görünüş vermektedir. İnsan yüzünün en çok dikkat çeken organı olan gözlerdeki en ufak bir görüntü bozukluğu, gözlerin çevresinde veya göz altlarında meydana gelen sarkma ya da kırışmalar, bireylerde özgüven düşüklüğüne sebep olurlar. Bu nedenle pek çok kişi göz kapağı ameliyatı olmayı tercih eder. Peki göz kapağı estetik ameliyatı nedir?

Göz kapağı estetiği, üst göz kapağı estetiği ve alt göz kapağı estetiği olmak üzere göz kapağının her iki tarafına da uygulanmaktadır. Cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemlerin kullanıldığı Blefaroplasti işlemlerinde göz kapağında meydana gelen sarkmalar ve deformasyon işlemleri yok edilerek, Blefaroplasti ile göz kapağına sağlıklı ve estetik bir görünüm kazandırılır.

Ne Dediler?
Sinem Örnek
06/01/2023

Başka bir yerde yaptırdığım bir işlemden sonra sıkıntı yaşamıştım, dermatoloji uzmanı Kübra Kızıltaç hanım neyse ki içimi rahatlattı ve sorunumu çözdü

Devamını Oku
Merve BOYACI
12/12/2022

Bu kliniği çok seviyorum. İngiltereden geldim. Hangi işlemi yaptırmak istediğim konusunda kararsızdım ama Alev hanım çok yardımcı oldu. Doğru yönlendi

Devamını Oku
Timuçin
22/03/2023

Ben subat ayinda kulak operasyonu gecirmistim. Klinige ilk girişten itibaren samimi karşılandım tubanur hanima cok teşekkür ederim. Ali hocama ve asis

Devamını Oku
Pınar Akdeniz
13/01/2022

Ben sizi sosyal medyadan buldum tedavim devam ediyor ama kendimi sizin yanınızda çok iyi hissediyorum ve sizden mutlu ayrılacağımı biliyorum ilgini ya

Devamını Oku
Biricik Güven
12/01/2023

Şahane bir ekip gerçekten. Klinik zaten çok şık ve tertemiz, herkes güler yüzlü samimi tavsiye Türkiye de güvenilir sağlığınızı emanet edeceğiniz tek

Devamını Oku
Esra Baydar
02/03/2023

Lovest ile yeni yıla girerken tanıştık, danışmanım Tubanur hanımın güler yüzü ve ilgisi ile başlayan tanışmamız, Kübra ve Aysu hoca ile taçlandı. İşl

Devamını Oku

Göz Kapağı Estetiği Kimlere Uygulanır?

Göz kapağı estetiği yaşa bağlı gelişen göz kapağı düşüklüğü ve sarkma sorunu olanlarda uygulanabilir. Doğuştan gelen alt veya üst göz kapağı kusurları olan bireylerde Blefaroplasti yapılabilir. Blefaroplasti kazaya bağlı oluşan göz kapağı kusurlarına sahip olanlarda ya da enfeksiyon sonucu oluşan göz kapağı sarkması ya da torbalanması durumlarında uygulanabilir.

Göz çevresi kırışıklıklarını yok etme, üst göz kapağındaki fazla deri yapısının alınması, göz çevresinde bulunan lezyonlardan kurtulma, göz altlarındaki yağ torbalarının alınması gibi işlemlerde ameliyatsız göz kapağı estetiği uygulanabilir. Kaşlardaki düşüklük sorunu nedeniyle kaş kaldırma işlerimleri de estetik göz kapağı ameliyatı kapsamına girer.

İlgili İçerikler
Çene Ucu Dolgusu

Çene şeklinden ve boyutundan memnun olmayan kişiler çene ucu dolgusu ile...

Meme Estetiği Hakkındaki Gerçekler

Meme estetiği; meme biçimi, meme genişliği ve meme görünümü gibi pek çok nedene bağlı...

Yara İzi Nedir? Nasıl Geçer?

Yara izi nasıl geçer sorusu günlük hayatta sıkça karşılaşılan sorular arasında yer alır...

Kadınlarda Annelik Estetiği, Erkeklerde Jinekomasti & Six Pack Ameliyatları ile Değişime Hazır mısınız?

Bir varmış bir yokmuş, adı Joe olan bir genç vardı. Joe, spor yapmayı ve fit...

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nasıl Yapılır?

Alt alt ve üst göz kapaklarına yapılabilen Blefaroplasti işlemi 1 ya da 2 saat gibi kısa bir sürede yapılabilmektedir. Göz kapağındaki cilt fazlalığı alınacaksa ya da göz kapağı estetiği işlemi sırasında kaş kaldırma operasyonu da yapılacaksa lokal anestezi uygulanabilir. Blefaroplasti yapacak uzman göz kapaklarındaki cilt fazlalığı olan bölgeyi işaretler. Göz kapağı estetiği blefaroplasti işlemi sadece üst göz kapağı için yapılacaksa o bölgeye kesi atılır ya da lazerle göz kapağı estetiği yapılacaksa lazer işlemi uygulanır. İşlem alt kapakta yapılacaksa kirpik diplerinden girilerek Blefaroplasti işlemi gerçekleştirilir.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Üst göz kapağı estetiği ameliyatında işlem yapılan bölge, özellikle düşük göz kapağı görüntüsü yaratan cilt fazlalığıdır. Üst bölgedeki fazla deri oluşumu çıkartılarak sarkık görünüm ortadan kaldırılır. Üst blefaroplasti ile birlikte kaş kaldırma ya da alın germe gibi işlemlerin uygulanması etkiyi daha da artıran bir durumdur.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği sadece üst göz kapağına yapılabilen bir işlem olmayıp aynı zamanda alt kapak kısmında da meydana gelen sorunları ortadan kaldıran bir çözümdür. Alt göz kapağı estetiği ile kirpik diplerinden girilerek göz altındaki yağ dokularda inceltme yapılarak torbalanma görünümü ortadan kaldırılır. Alt göz kapağındaki düşüklük yukarı çekilerek bakışlara canlılık kazandırılır.

Göz Düşüklüğü Ameliyatı Fiyatı

Göz kapağı ameliyatı fiyatı, göz kapağı düşüklüğü ya da göz kapağı estetiği açısından sorun yaşayanlar için büyük bir merak konusudur. Fiyat araştırmaları en çok “istanbul göz kapağı estetiği” üzerinden yapılsa da pek çok şehirde Blefaroplasti olabilirsiniz. Göz kapağı estetiği fiyatları konusunda belirleyici etkenler arasındaki en önemlisi göz kapağı estetiği yapılacak yer ve işlemi yapacak olan doktordur. Bunun dışında göz kapağı estetiği hangi bölgeye yapılacak, çift göz kapağı estetiği mi yapılacak ya da dikişsiz göz kapağı estetiği uygulanacak mı gibi faktörler de Blefaroplasti fiyatları konusunda belirleyicidir. Ayrıca göz düşüklüğü ameliyatı fiyatı ya da göz çevresindeki deformasyonları gidermeye yönelik göz kapağı estetiği fiyatları farklılık gösterebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Sebepleri

Göz kapağı estetiği olmayı gerektiren en önemli durumlardan olan göz kapağı düşüklüğünün bazı nedenleri vardır. Göz kapağı düşüklüğü hem üst göz kapaklarında hem de alk göz kapaklarında meydana gelebilen bir durumdur. Yüzün en hassas cilt yapısına sahip olan çöz bölgesi zaman içerisinde elastik yapısını kaybederek yer çekimine yenik düşer. Göz kapağı estetiği açısından kötü bir görüntü oluşturmasının yanında özellikle üst göz kapaklarında meydana gelen bu durum, zamanla gözlerin kapanmasına da neden olduğu için aynı zamanda bir sağlık sorunu haline de gelmiş olur. Göz kapağı estetiği ile hem üst göz kapaklarında hem de alt göz kapaklarında meydana gelen estetik kaygılar ve sağlık sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Göz Kapağı Estetiği Yapılır?

Blefaroplasti ameliyatı olmayı gerektiren durumların başında göz kapağı düşüklüğü gelir. Göz kapağı ve göz çevresinde oluşan her türlü sarkma, şekil bozukluğu, torbalanma ya da yağ oluşumu gibi sorunlar göz bölgesindeki estetik görüntüyü olumsuz yönde etkilemektedir. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan göz kapağı sarkmaları, genetik kalıtımla gelen göz kapağı bozuklukları, yaralanma sonucu oluşan göz kapağı deformasyonları göz kapağı estetiği kapsamındaki uygulamalardır.

Göz Kapağı Estetiği Öncesi

Göz kapağı estetiği öncesi, Blefaroplasti işlemi yaptıracak hastanın dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Her cerrahi işlemde olduğu gibi göz kapağı estetiği işleminde de ameliyat sonrası kanama riski vardır ve bu durumu yaşamamak için Blefaroplasti işleminden en az 10 gün önceye kan sulandırıcı ilaçların kullanımı bırakılmalıdır. Alternatif amaçla kullanılan bitkisel takviye ilaçlarının kullanımı hakkındaki göz kapağı estetiği yapacak uzmanla görüşülmelidir. Göz kapağı estetiği sonrasında sigara kullanılmamalıdır. Göz kapağı estetiği yaptıracak olan hastalar ameliyat sürecinde belirtilen tüm kurallara uydukları takdirde göz kapağı estetiği öncesi sonrası herhangi bir sorunla karşılaşmazlar.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blefaroplasti öncesi sonrası hekimin önerilerine uymak son derece önemlidir. Göz kapağı estetiği işleminin uzun dönem etkisini göstermesi için ve ameliyat göz kapaklarında herhangi bir komplikasyona sebep olmasın diye bazı durumlara dikkat etmelisiniz:

  • Blefaroplasti sonrası belirtilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.
  • Blefaroplasti olduktan sonra doktorun belirttiği süre boyunca sigara ve alkol kullanılmamalıdır.
  • Göz kapağı estetiği olduktan sonra 6-7 ay boyunca güneş gözlüğü kullanılmalıdır.
  • Blefaroplasti sonrası oluşan şişlik ve morluklar için buz paketleri veya uzmanın belirttiği kremler uygulanabilir.
  • Göz kapağı estetiği yapıldıktan 5 gün sonra banyo yapılabilir.
  • Blefaroplasti işleminden 5 gün sonra makyaj yapılabilir.
  • Göz kapağı estetiği yaptıranlar işlem sonrası 2 hafta boyunca havuz, deniz ve ağır spor yapmaktan kaçınmalıdır.

Göz Kapağı Estetiği İyileşme Süreci

Göz kapağı estetiği sonrası iyileşme süreci, kişinin bünyesine ve sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir. Göz kapağı estetiği ameliyat sonrası, gözler açık kalacak şekilde göz kapakları küçük bantlarla tutturulur. Göz kapağı estetiği yapıldıktan 3-5 gün sonra göz kapağındaki dikişler alınır. Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası doktor tarafından verilen ilaçları düzenli şekilde kullanmak oldukça önemlidir. Blefaroplasti ameliyatı sonrası gözlerde şişlik, morarma, göz kuruluğu ve gözyaşı fazlalığı gibi blefaroplasti komplikasyonları oluşabilir. Göz kapağı estetiği olduktan sonra ilk bir haftalık süreçte tüm bu komplikasyonlar yavaş yavaş azalmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Göz kapağı estetiği olanlar ya da göz kapağı estetiği olmayı düşünenler için, en fazla karşılaşılan soruların cevapları şu şekildedir:

Göz Kapağı Estetiği Kalıcı Mıdır?

Göz kapağı estetiği, doğru ellerde yapıldığı ve hastanın belirtilen kurallara düzenli bir şekilde uyduğu durumlarda 10-15 yıla kadar kalıcılık gösteren bir işlemdir. Yine de zaman yaşa bağlı olarak cilt esnekliğinin azalması gibi durumlara bağlı olarak göz kapağı estetiği kalıcılık süresi değişebilir.

Göz Kapağı Estetiği Riskli Midir?

Göz kapağı estetiği çok riskli bir ameliyat olmamasına rağmen yine de her cerrahi işlemde olduğu gibi bazı riskleri vardır. Blefaroplasti uygulamasının en yaygın görülen yan etkisi alt blefaroplasti kaymasıdır. Göz kapağı estetiği sonrası kanama, şişme ve morluk gibi yan etkiler de olabilir. “Göz kapağı estetiğinde iz kalır mı?” risk konusunda oldukça merak edilen bir soru olup, ameliyat sonrası herhangi bir dikiş izi kalmaz. Ayrıca Blefaroplasti sonrasında körlük gibi durumu söz konusu değildir.

Göz Kapağı Estetiği İyileşme Süreci Nasıldır?

Blefaroplasti sonrası iyileşme süreci hastaya bağlıdır. Göz kapağı estetiği yapıldıktan sonra 3-5 gün içerisinde dikişler alınır, sonraki 2 haftalık süreçte hastanın göz çevresinde bulunan morluk ve şişmeler azalarak hasta, 3 hafta gibi bir sürede yavaş yavaş normal yaşantısına kavuşur.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatından Kaç Gün Sonra Duş Alınır?

Göz estetiği yapıldıktan 2 gün sonra göz kapağına gelmeyecek şekilde duş yapılabilir. Blefaroplasti ameliyatından 5 gün sonra da normal bir şekilde banyo yapmak mümkündür.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Ne Yapmalıyım?

Göz kapağı estetiği sonra yapılması gereken en önemli şey, Blefaroplasti işlemini yapan uzmanın verdiği talimatlara uymaktır. Göz kapağı estetiği olduktan sonra verilen ilaçları düzenli kullanmak gerekir. Blefaroplasti olduktan sonra bir süre alkol ve sigara tüketilmemelidir. Göz kapağı estetiği sonrası şişen ve moraran bölgelere soğuk kompres uygulanabilir. Göz kapağı estetiği sonrası gözler hassaslaşacağı için güneş gözlüğü kullanmak önemlidir.

Göz Kapağı Düşüklüğünün Tekrarlama İhtimali Var mı?

Göz kapağı estetiği yaptırdıktan 10-15 yıl sonra yaşla gelen elastikiyet kaybına bağlı olarak tekrar göz kapağı düşüklüğü olabilir. Ayrıca Blefaroplasti işlemi uzman bir hekim tarafından yapılmazsa ya da göz kapağı estetiği yaptıran kişi doktorun önerilerini dikkate almazsa tekrar göz kapağı düşüklüğü riski oluşabilir.

Blefaroplasti Ameliyat Sonrası Ağrım Olur Mu?

Blefaroplasti basit bir uygulama olduğu ve lokal anestezi ile işlem yapıldığı için uygulama sırasında ağrı olmaz. Fakat Blefaroplasti sonrası hafif baş ağrısı ve hafif sızlama olabilir. Böyle durumlarda ağrı kesici kullanılabilir.

Göz Kapağı Estetiği Hangi Anestezi ile Yapılmaktadır?

Göz kapağı estetiği yapılırken lokal anestezi tekniği kullanılmaktadır. Lokal anestezi nasıl yapılır? sorusuna cevaben sadece ameliyat yapılacak olan bölgeye uygulanan anestezi şeklidir.

Ameliyat Kaç Saat Sürer?

Göz kapağı estetiği ameliyatı 1 saat ile 2 saat arasında değişmektedir.

Ameliyat Sonrası Ne Zaman İşe Dönebilirim?

Blefaroplasti sonrası işe dönüş süresi kişinin iyileşme hızına bağlı olarak değişebilir, fakat ilk bir haftalık sürede evde kalmak oldukça önemlidir. Blefaroplasti yaptıranlar 1-2 hafta arasında işlerine dönebilirler.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası İstirahat Raporu Verilir mi?

Göz estetiği ameliyatı basit bir uygulama olduğu için, işlem sonrası hasta aynı gün taburcu edilir. Fakat Blefaroplasti sonrası bir hafta evde istirahat edilip dışarıya çıkılmaması gerekir.

Blefaroplasti Sonrası Görme Bozukluğu Oluşur Mu?

Göz kapağı estetiği görme bozukluğuna sebep olmaz. Göz kapağına göz dışında bir işlem yapıldığı için Blefaroplasti uygulamasında herhangi bir görme kaybı riski oluşmaz.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatında Yaş Sınırı Var Mı?

Doğuştan gelen ya da sonradan oluşan genç hastalarda göz kapağı düşüklüğü için Blefaroplasti işlemi yapılırken herhangi bir yaş aralığı aranmaz. Bunun dışında yaşa bağlı olarak gelişen göz kapağı düşüklüğü ameliyatını genelde 35 yaş üzeri hastalar tercih etmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Morarma Olur Mu?

Göz kapağı estetiği yapıldıktan sonra bazı şişlik ve morarmalar meydana gelebilir. Blefaroplasti sonrası oluşan bu komplikasyonlar için buz pres ya da önleyici kremler tercih edilebilir.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları Neye Göre Değişir?

Göz kapağı estetiği fiyatları işlem yapılacak olan bölgeye, işlemin kaç göz ve göz kapağına uygulanacağına, işlem yapacak olan doktorun uzmanlığına göre farklılıklar gösterir.

Göz Kapağı Estetiği Hangi Mevsim Yapılır?

Göz kapağı estetiği olmak için herhangi bir zaman sınırlaması yoktur. Yılın her mevsiminde Blefaroplasti işlemi yaptırılabilir. Ancak yaz mevsiminde ameliyat olan hastalar için iyileşme süresi zorlayıcı olabileceği için, lazerle göz kapağı estetiği yaptıranların yorumları da göz önüne alındığında, daha çok kış mevsimi tercih edilir.

Son Güncelleme Tarihi : 10.08.2023