Sizi Arayalım

Sakal Ekimi

İçindekiler

Son yıllarda erkeklerin daha maskülen bir görünüş elde etmek ve farklı bir imaj yakalamak için tercih ettikleri sakal, pek çok farklı kesim tarzıyla erkeğe olgunluk katan bir görünüş sağlar. Özellikle ergenlikten itibaren hemen her erkekte bıyık ve sakal bölgesinde kıllar çıkmaya ve tıraşa bağlı olarak daha sert bir şekilde uzamaya başlar. Sakalların yoğunluğu kişiden kişiye değişir. Kimi erkeklerde sakal hiç bulunmazken kimilerinde az ya da seyrek şekilde görülebilir. Bu gibi durumlarda kişi belli bir yaşa gelmesine rağmen istenildiği kadar sakal kılları çıkmamışsa ya da çeşitli sebeplerden dökülmüşse sakal ekimi işlemini tercih edebilir. Sakal ekimi işlemi ile boş kalan sakal bölgeleri doldurulur ve sakal yoğunluğu eşitlenmiş olur.

Seans Sayısı :
1 Seans
Operasyon Süresi :
1 - 7 Saat
Mevsim :
4 Mevsim
Hastanede Yatış :
Yok
Hassasiyet Süreci :
1 - 3 Gün
İşe Dönüş Süresi :
Hemen
Anestezi :
Lokal Anestezi
Sonuçların Kalıcılığı :
Ömür Boyu

Sakal Ekimi Nedir?

Genetik faktörlü sorunlar, köselik, hormonlara bağlı kıl dökülmeleri ve çeşitli deri hastalıkları sakal bölgesinde kıl kaybına neden olmaktadır. Sakaldaki bölgesel boşluklara vücudun başka yerlerinden alınan kılları yerleştirme işlemine sakal ekimi denilmektedir. Ayrıca yanma veya yaralanma gibi yüzde iz kalan bölgelerin saklanması amacıyla da tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Erkekte görüntü açısından özgüven eksikliğine ve psikolojik sorunlara yol açabilecek sakal problemi sakal ekimi sayesinde kolaylıkla yok edilebilir. Bu işlemi tercih edecek kişilerin sakalların gelişiminin tamamlandığı yirmili yaşların başını beklemelerinde fayda vardır; bu yaşlardan itibaren sakal sorunu görülüyorsa bir uzmana görünerek sakal ekimi yöntemi belirlenmelidir.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Her hastada sakal yoğunluğu birbirinden farklıdır. Bu yüzden ekim yapılacak bölge, uzman tarafından farklı bir planlama ile belirlenir. Sakal ekimi için önce hastanın yüzüne yapılacak çizimlere bağlı olarak hastanın durumu değerlendirilir ve ense bölgesinden alınan kıl kökleri tekli şekilde ayrılarak sakal bölgesine nakledilir. Sakal ekiminde bilinen iki adet kıl ekim yöntemi bulunmasına rağmen FUT tekniği günümüzde pek tercih edilmemektedir. Onun yerine gelişen teknolojiyi kullanan ve FUE kısaltması ile bilinen “Foliküler Ünite Ekstraksiyonu” tekniği ile kıl ekimi işlemi, kesi açılmadan yapılabilmektedir.

FUE tekniği ile sakal ekiminde vücudun kıl bulunan bir bölgesinden alınan kıl kökleri tek tek çıkarılır. Ardından bu kıl kökleri, sakal bölgesindeki kılsız bölgede açılan kanallara yerleştirilir. Lokal anestezi ile birkaç saat içinde bitirilen saç ekimi işlemi sonrasında hasta herhangi bir ağrı ya da acı duymamaktadır.

Ne Dediler?
Eftal Bolòz
03/03/2023

Öncelikle kliniğiniz çok temiz... Kepçe kulak operasyonu oldum... Alev hanım beni ikna etti sağolsun...hep arayıp sordu işlemlerde, işlemlerden sonra.

Devamını Oku
Pınar Akdeniz
13/01/2022

Ben sizi sosyal medyadan buldum tedavim devam ediyor ama kendimi sizin yanınızda çok iyi hissediyorum ve sizden mutlu ayrılacağımı biliyorum ilgini ya

Devamını Oku
nagihan sahillioğlu
07/12/2022

Dermatolog doktor Kübra hanım yaptığı botoks dolgu ve mezoterapi işlemlerinde hem çok başarılı hem de hastaları ile iletişimi çok güçlü bir hekim . Ay

Devamını Oku
Timuçin
22/03/2023

Ben subat ayinda kulak operasyonu gecirmistim. Klinige ilk girişten itibaren samimi karşılandım tubanur hanima cok teşekkür ederim. Ali hocama ve asis

Devamını Oku
Aleena
10/01/2023

Yaptığım en iyi seçim. Alev Hanım bize çok yardımcı oldu. Her şey çok iyi organize edilmişti herkese tavsiye ederim

Sinem Demir
05/07/2022

Cok memnun kaldik öncelikle Dr. Sercan beyin ilgisi ve cok güzel bir is cikarmasindan ve sonra tüm calisanlardan.. ve tabiki asisstan Tubanur hanimin

Devamını Oku

Sakal Ekimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok estetik ve kozmetik işlemde olduğu gibi sakal ekimi işlemi öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerek hususlar vardır. Sakal ekimi öncesi en az bir iki hafta önce kan sulandırıcı ilaçları kesmek gerekir. Eğer bu tarz bir ilacı düzenli kullanmanız gerekiyorsa bunu doktorunuzla mutlaka paylaşmalısınız. Ayrıca operasyondan en az üç gün önce sigara ve alkol tüketimini bırakmanız önerilir. Bu ürünler içerisinde bulunan maddeler iyileşmenin gecikmesine neden olur. Kıl kökü alınacak bölgenin tahriş olmaması, yara bulunmaması ve yeterli kıl kökü bulunması işlem açısından önemlidir. Cerrahi bir işlem olmasından dolayı sakal ekimini uzman bir doktorun gerçekleştirmesi ileride karşılaşılabilecek problemleri en aza indirgemektedir.

Yanık ve Yara İzi Üzerine Sakal Ekimi Yapılır mı?

Sakal olmayan yara izine vücudun herhangi bir yerinden alınan kıl kökleri eklenerek mevcut izler gizlenebilir. Kıl kökü nakliyle sakal ekiminde kıl kökleri traş sonrasında da yüz bölgesine uyumlu bir görünüm oluşturur. Normal şartlarda yaranın olduğu alanda sakalı uzatmak yara izini tam kapatamazken, ekim sonrası sakalların uzatılması sonucu oldukça doğal bir sakal görüntüsü elde edilir ve yara/yanık gizlenmiş olur. Ancak kıl kökleri vücuttan alındıysa alındığı bölgedeki kadar uzar ve yarayı kapatmayabilir. Eğer mevcutsa sakalın gereksiz boyun kısmındaki kıl köklerinden alınan kıllarla kapatılması daha faydalıdır. Yüz bölgesinde kıllar eşit uzunluk ve kalitede olduğundan daha verimli bir süreç gerçekleşir.

İlgili İçerikler
Sağlık Turizminde Dünya’da İlk 5’teyiz

Sosyal yaşamın tamamen sekteye uğradığı pandemi döneminde sağlık turizmi de ciddi şekilde etkilendi elbette.

Badem Göz Estetiği Kalıcı mı?

Badem göz ameliyatı ya da badem göz estetiği olarak bilinen operasyon, genellikle işlevsel sorunları...

Kadınlarda Annelik Estetiği, Erkeklerde Jinekomasti & Six Pack Ameliyatları ile Değişime Hazır mısınız?

Bir varmış bir yokmuş, adı Joe olan bir genç vardı. Joe, spor yapmayı ve fit...

Erkekler de Yapar ve Yaptırır

Bir dönem bakımlı erkekler için ‘Metroseksüel’ tabiri kullanılır, özellikle maço algısı...

Sakal Ekimi Sonrası Süreç

Sakal ekimi sonrası hastada ağrı veya acı bulunmayacağından birkaç saat içinde günlük hayatına geri dönebilir. İlk günlerde işlem yapılan yerde kızarıklık ve sivilcelerin oluşması normaldir. Bu durum birkaç gün içerisinde sona erer. Kökler yeni ekildiği için yüz bölgesi ile fazla temas edilmemeli; kaşıma, dokunma ya da sertçe kurulama gibi hareketler yapılmamalıdır. Sakal ekimi yapılan bölgeye üç gün su değdirilmesi yasaktır. Doktorun önerdiği krem ve losyonların kullanılması düzenli kullanımı gerekir ve doktorun izin verdiği tarihe kadar sakal tıraşı yapılmamalıdır. Yeni sakallar dördüncü ve altıncı ay arasında çıkmaya başlar ve süreç bir sene içerisinde tamamlanır.

Son Güncelleme Tarihi : 10.08.2023