MEME DİKLEŞTİRME - Lovest Clinic
Meme Dikleştirme Estetiği - Lovest Estetik

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme dikleştirme ameliyatı kadınların kendine özgüvenini yeniden kazanmasını sağlayan, memeye dolgunluk ve dik bir görünüm kazandıran bir estetik cerrahi operasyondur.

Meme sarkması ve memedeki yumuşaklık kadınların oldukça dikkat ettikleri bir konudur. Yaşlanma, emzirme, kilo alıp verme, yanlış sütyen tercihi ve hatta yer çekiminin etkiyle memelerin sarkması pek çok kadında karşılaşılan bir durumdur.

Meme dikleştirme ameliyatı tüm bu sorunlara net bir çözüm sağlamaktadır.

Sizi Arayalım

  Meme Sarkmasının Nedenleri

  Meme sarkması yaş ilerlemesiyle hücre yenilemesinin yavaşlaması sonucu deri esnekliğini ve gerginliğini kaybettikçe tüm kadınlarda değişen oranlarda sarkar.

  Yaşa bağlı etkenlerin dışında da meme sarkması farklı nedenlerle olabilir.

  Kilo alıp verme ile de hacmi artıp azalan memelerin derisi de bollaşabilir ve gene sarkmaya yol açar.

  Doğum ve emzirme de memelerin sarkmasına yol açabilmektedir.

  Normalden büyük memelere sahip olan kadınlarda sarkma durumuna sıkça rastlanmaktadır.

  Ameliyatsız Meme Dikleştirme Mümkün mü?

  Meme dikleştirme egzersizleri başta olmak üzere meme büyütme kremleri vb. öneriler internet ortamında bolca rastlanmaktadır. Fakat yukarıda belirttiğimiz gibi meme sarkmasının sebepleri meme dokusunun kaybı ve meme derisinin esnekliğini, gerginliğini kaybetmesidir.
  Yapılan meme dikleştirme ve büyütme egzersizleri kol ve göğüs kaslarınızı çalıştırsa da içinde kas yapısı bulunmayan memelerin dikleşmesini sağlamaz.
  Bu sebeple bahsedilen egzersizlerile diğer krem, serum vb çözümlerin meme dikleştirme üzerine bilinen bir olumlu etkisi yoktur.

  Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır

  Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Sarkma miktarı ve uygulanacak tekniğe göre ameliyat süresi 1-4 saat arası sürebilir.
  Meme dikleştirme ameliyatı protezli ya da protezsiz yapılabilir. Buna doktor muayenesi sonucu karar verilir. Muayenede meme başının yeri yani ne kadar sarktığına ve meme dokusu miktarına, ne kadar doku kaybı olduğuna bakılır.
  Hafif sarkma ve yeterli düzeyde meme dokusu varsa meme bezi altına silikon protez yapılması yeterli olabilir.
  Meme sarkması çok fazlaysa ve meme bezi de fazlaysa yapılan işlem meme küçültme ameliyatıdır.  Bunun için meme küçültme sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  Sarkma fazla ve meme dokusu yetersiz ise hem meme sarkması toparlanır hem de meme protezi yapılır.
  Meme dikleştirme ameliyatında deri toparlanırken fazla deri alınır. Sarkma miktarı kesinin nereden yapılacağını da belirler.
  Hafif sarkmalarda fazla deri meme başından çıkartılır ve meme başında koyu halk çevresinde iz fazla belli olmayacak şekilde kesi yapılır.
  Orta derece sarkmalarda meme başından ve memenin alt kısmından fazla deri alınmak için kesi yapılır, minimum şekilde iz kalır.
  İleri derece sarkmalarda ise yapılacak kesilerde iz kalma ihtimali fazlalaşır.

  Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonraki Süreç

  Operasyon sonrasında buz kompresi yapılır, hastaya sporcu sütyeni giydirilir. Bu memelerdeki hareketi sınırlayacağından iyileşme sürecini hızlandırır. Kişi 1 gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. 3. gün ve 5. gün kontrole çağrılır. Yurtdışından gelen hastalar 5 gün sonra ülkelerine dönebilir.
  Operasyondan sonra  15. günden itibaren pansumana gerek kalmaz. Verilen kremler kullanılmaya devam edilir. Yaklaşık 4 hafta kadar spora ara verilmesini öneriyoruz. Bu süreçte spor olarak yürüyüş yapılabilir. Yaklaşık 6 ay içinde memeler son şeklini alarak istenen sonuca ulaşmış olunur.

  Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Emzirme

  Meme dikleştirme ameliyatında süt bezlerine dair bir işlem yapılmadığı için emzirme işlevine bir zarar gelmez. Kişi ilerde doğum yapıp emzirmesini yapabilir.

  Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Tekrar Sarkma Olur mu?

  Meme dikleştirme ameliyatı sonuçları kalıcı olsa da sonradan yaşaşanan hamilelik, emzirme, sıkça aşırı kilo alıp verme gibi meme sarkmasının neden olan sebepler sarkmaya tekrar sebep olabilir. Özellikle yakın zamanda hamile kalma planı varsa, meme dikleştirme ameliyatının doğumdan sonraya ertelenmesi önerilir.

  Meme Dikleştirme Ameliyatının Riskleri

  Ameliyat sonrası genel olarak bilinen cerrahi işlem sonrası riskler mevcuttur. Operasyon sonrası kanama, doku içinde kan birikmesi, yara iyileşmesinin gecikmesi, yara izi kalması, enfeksiyon oluşması ve iltihaplanma, karşılaşılabilecek bazı risklerdir.
  Tam donanımlı bir ameliyathanede steril bir ortamda, deneyimli bir doktor tarafından yapılan operasyonda bu riskler minimum düzeye inmiş olur.

  SIK SORULAN SORULAR

  Yaşlanma, doğum ve emzirme, sık kilo alıp vermek, hormon değişimi ve yer çekimi gibi nedenlerden dolayı memelerde sarkma meydana gelir. Bu durumdan estetik açıdan rahatsız olan kişiler bu ameliyata yönelirler.

  Meme dikleştirme ameliyatında meme dokusundan ve deriden de bir miktar alındığından dolayı memede küçülme meydana gelir.

  18 yaşından büyük tüm hastalar operasyonu yaptırabilirler.

  Ameliyattan sonra bir gün içinde taburcu edilirler.

  Evet, meme dikleştirme ameliyatı yapılırken aynı zamanda memeden dokuda alınarak küçültme de yapılabilir.

  Protez tercihi hastanın durumuna ve doktorun tercihine bağlı olarak değişmekle beraber genellikle yuvarlak silikon protezler tercih edilmektedir.

  Ameliyat sonrası izler hızla iyileşmeye başlar ve 6-12 aya kadar çok büyük oranda düzelirler. Ancak her cerrahi işlemde olduğu gibi oluşan izler az da olsa kalıcıdır.

  Ameliyattan iki hafta sonra kolları kullanmamak kaydıyla yürüyüş ve hafif egzersizler yapılabilir. Koşu, fitness gibi aktivitelere ise 2 ay beklenmelidirler.

  Gebelik sürecinde ve sonrasında meme boyutlarında değişme olur ve bu değişme kalıcı olabilir. Bu durum meme dikleştirme operasyonu yaptırmış kişiler için de geçerlidir.

  Evet, ikinci ameliyat ilkine göre daha zor olsa da bir kez daha yapılabilir.

  TOP