Burun Estetiği Fiyatları 2022 | Rinoplasti Nedir? - Lovest Clinic

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun, yüzün tam ortasında bulunması ile nedeniyle hem yüzün simetrisini hem de güzelliğini doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden burundaki şekil bozuklukları kişinin dış görünümüne doğrudan etki etmektedir. Burundaki şekil bozuklukları ise operasyon ile kalıcı olarak giderilebilmektedir.

Doğuştan yada sonradan yaşanan travma sonucu burunda meydana gelen şekil bozukluklarının giderilmesi operasyonuna Rinoplasti yani burun estetiği denilmektedir.

Sizi Arayalım

  Burun Estetiği Kimler İçin Uygundur?

  Aşağıda saydığımız kişilerin burun estetiği yaptırması uygundur. Bunun dışındaki durumlarda da uzman doktorlarımız değerlendirme yaparak karar vermektedir.

  • Burunun iç yapısındaki bozukluk ve travma sonrası burnundan yetersiz nefes alan yada hiç nefes alamayan, horlama yada uyku apnesi gibi sağlık sorunları yaşayanlar
  • Burnunun şekil bozukluğu nedeniyle özgüven kaybı yaşayanlar
  • Burnundan estetik olarak memnun olmayanlar
  • Bir önceki estetik operasyonundan memnun olmayanlar

  Burun estetiği için kliniğimize başvurarak uzman doktorlarımız ile görüşme sağlarlar.

  Burun Estetiği Hangi Tekniklerle Yapılır?

  Burun estetiği operasyonu 3 tekniği bulunmaktadır. Bunlar kapalı ameliyat, açık ameliyat ve son dönemde revaçta olan piezo cihazı ile burun ameliyatı yapılmaktadır. Bu teknikleri kısaca şöyle açıklamak mümkündür.

  Kapalı Ameliyat: Burun delikleri içinden uygulanan bu teknikte kesi yapılmaz ve dikiş izi gibi izlere rastlanmaz. Genelde kullanılan yöntemdir. Cilt ve yumuşak doku daha az hasar görür. Bu nedenle ve ayrıca kesi olmadığı için iyileşme süreci daha hızlıdır.

  Açık Ameliyat: Özellikle ileri derecede bulunan kemik kaymaları, eğrilikler, şekil bozuklukları gibi durumlarda tercih edilir. Burnun ters V şekilde kesilmesi ile gerçekleşen operasyonda kemik ve kıkırdak dokusuna doğrudan müdahale edilir ve ayrıca tespit edilen yapısal sorunlar giderilerek sağlıklı ve estetik burun yapısı sağlanır.

  Piezo Cihazı ile Ameliyat: Piezo cihazı ses dalgaları ile burnun yumuşak dokuları, sinirleri ve damarlarına zarar vermeden şekil vermeyi sağlar. Özellikle kemik ve yan duvarların şekillendirilmesi gereken durumlarda kullanılmaktadır. Bu cihaz ile hem operasyon süreci kısalmakta hem de operasyon sonrası süreci daha rahat geçirmenizi sağlayabilmektedir.

  Burun estetiği için olan 3 teknikten hasta için en uygununu uzman doktorlarımız hasta ile görüşerek istenilen burun şekline, burunun mevcut durumuna ve sonrasındaki sürece göre göre karar vermektedir.

  Operasyon Süreci Nasıldır?                                                                    

  Süreç burnunun şekil bozukluğu ile ilgili şikayeti olan kişilerin kliniğimize başvurması ile başlar. Hastalarımız uzman doktor tarafından muayene edilerek mevcut durumları tespit edilir. Hastanın şikayet ve beklentileri dinlenerek kişi için en uygun operasyon süreci belirlenir.

  Burun Estetiği Rinoplasti

  Burun Estetiği Yaptırmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Burun estetiği operasyonu oldukça yaygın yapılan ve diğer operasyonlara nazaran daha basit olsa da bir takım dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

  • Her estetik operasyonda olduğu gibi burun estetiği operasyonundan önce de mutlaka kişi şikayetlerini ve beklentilerini doktor ile eksiksiz anlatmalıdır.
  • Özellikle aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.
  • Kullandığınız ilaçlar varsa bunlar mutlaka doktora iletilmelidir.
  • Ameliyat öncesinde sigara ve alkol kullanımına ara vermeniz gerekmektedir.
  • Daha önce burun estetiği için bir operasyon geçirildiyse mutlaka doktora iletilmelidir.
  • Operasyondan 8 saat önce yeme, içmeyi kesilmelidir.
  • Operasyona geldiğinizde rahat kıyafetler olması, rahat giyilecek gömlek gibi kıyafetler tercih edilmesi iyi olacaktır.

  Burun Estetiği Yaptırdıktan Sonra Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Burun estetiği sonrasında dikkat edilmesi gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Burun çevresi daima hijyenik tutulmalıdır.
  • Burun ve çevresi darbe ve travmalara karşı dikkat edilmeli ve korunmalıdır.
  • Burun çevresi ve göz altında morluk ve şişlik meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda buz uygulaması ile kısa sürede azalması sağlanabilir.
  • İlk 1 hafta atel ve silikon tampon kullanılmalıdır.
  • Operasyon sonrasında silikon tampon doğru şekilde temizlenerek açık tutulmalıdır.
  • İlk bir ay yakın temas gereken sporlardan kaçınılmalıdır.
  • Gözlük kullanan kişiler operasyon sonrasında mümkünse 6 ay gözlük kullanmamalıdır. Eğer kullanacaksa da en hafif gözlükleri tercih etmelidir.
  • Ameliyat sonrasındaki ilk hafta ağırlık kaldırmaktan kaçınılmalıdır.
  • Ameliyat sonrasında bir ay deniz, havuza gitmekten ve hamam, sauna, solaryum ve güneş banyosundan uzak durmanız gerekmektedir.
  • Ameliyat sonrası doktorun belirlediği aralıklarla kontroller gerçekleştirilmeli ve bu kontroller aksatılmamalıdır.

  SIK SORULAN SORULAR

  Burun estetiği buruna darbe alınamaması yada bir travma yaşanmaması durumunda kalıcı bir operasyondur.

  Operasyon esnasında nefes almayı engellemeyen silikon uygulanmaktadır. Bu sizi rahatsız etmeyecek yapıdadır.

  Hayır. Farklı uygulamalar yapılsa da kalıcı değildir. Kalıcı düzeltme için operasyon şarttır.

  Burun ameliyatında her cerrahi işlemde olan enfeksiyon kapma ve kana riski bulunmaktadır. Çok nadir de olsa burun şeklinden memnun olmama neticesinde ikinci bir ameliyat uygulamasına ihtiyaç duyulması.

  Evet, operasyon genel anestezi ile yapılmaktadır.

  Ameliyat tekniği beklentiniz ve uygulanacak işleme bağlı olarak doktor tarafından belirlenmektedir.

  Ameliyattan 1 hafta sonra burun bölgesine darbe almayacak ve  tramva olmayacak şekilde normal günlük yaşantısına dönebilir.

  Fiziksel olarak güç gerektirmeye işlerde çalışanlar 1 hafta sonra çalışma hayatına dönebilirler. Farklı bir işte çalışması durumunda doktorumuz tarafından gerekli bilgilendirme yapılacaktır. 

  Ameliyattan 3-4 gün sonrasında atel çıkarılmaktadır. Bu işlemden sonra duş alabilirsiniz.

  Operasyondan 1 ay sonra spor yapmaya başlamaları tavsiye edilmektedir. Yapılacak spor doktorla paylaşılarak bu süre belirlenebilir.

  Hayır. Sadece açık burun ameliyatında burun deliklerinin birleştiği yerde iz oluşabilmektedir. Bu da doğrudan görülememektedir.

  Evet. Operasyon sonrası meydana gelen şişlik ve ödem için endişelenmeyin. Bu şişlik ve ödemler yaklaşık 1 haftada kendiliğinden geçecektir.

  Operasyon sonrası geçici his kaybı yada uyuşukluk yaşansa da kalıcı bir şey değildir.

  Operasyonun başarılı olabilmesi için hasta ve doktorun detaylıca konuşmuş, hasta isteklerini bildirmiş, şikayetlerini anlatmış ve doktorda bunlara yönelik yapacağı operasyon hakkında hastaya bilgi vermiş olması ve sonrasında operasyonun uygun ve steril bir ortamda, alanında uzman doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Tüm bu şartlar sağlanarak operasyonun başarılı geçmesi mümkündür.

  TOP