Vajina Daraltma Ameliyatı | Vajinoplasti Fiyatları - Lovest Clinic
Vajina Daraltma Estetiği- Lovest Estetik

Vajina Daraltma (Vajinoplasti)

Vajinoplasti ismiyle literatürde yer alan vajina daraltma ve vajina güzelleştirme ameliyatları yapılan bölge itibari ile her ne kadar göz önünde bir bölge olmasa da kadınların kendini özgüvenli, genç ve sağlıklı hissetmesini sağlayan sağlık ve estetik operasyonlarından biridir.

Doğum, yaşlılık gibi nedenlerle ortaya çıkan genişleme, esneme, sarkma, renk değişikliği gibi vajina deformasyonları vajinoplasti ameliyatları ile düzeltilerek, istenen form sağlanır.

Vajinoplasti operasyonları içinde iç vajina dudaklarının dışarı sarktığı durumlara da müdahale edilen labioplasti operasyonu da daraltma işleminin yanında yapılabilmektedir.

Sizi Arayalım

  Vajina Daraltma Neden Yapılır?

  Kadınların cinsel organı vajina, esnek bir yapıya sahiptir. Bu nedenle hem yaş ilerledikçe hem de doğumlara bağlı olarak genişler. Özellikle fazla sayıda doğum yapmış ve ya iri bebek doğuran kadınlarda doğum sonrası vajina bollaşması sık görülen bir durumdur.  Bu durum her zaman sağlık açısından problem olmasa bile cinselliği etkileyebilen bir durumdur.
  Vajinanın genişlemesi ile yaşanabilecek his kaybı ilişki sırasında vajinanın yeteri kadar ıslanmamasına ve bu da ilişki sırasında acı hissine de yol açabilir.
  Karşılaşılan bu tarz durumlar nedeniyle pek çok kadın hekimlere başvurmakta ve vajina daraltma ameliyatı talebi oluşturmaktadır.

  Vajina Daraltma Doğumdan Hemen Sonra Yapılabilir mi?

  Doğumda vajina en geniş haline ulaştığı için hemen doğum sonrası vajinoplasti ile daraltma yapmak doğru değildir. Doğum sonrası zamanla vajina kendi kendini bir miktar toparlayacaktır. Vajina yaklaşık 1 yıl içinde kendini iyice toparlayarak en sıkı haline ulaşacaktır. Bu durumda halen daraltma ihtiyacı hissediliyorsa operasyona karar verilebilir.

  Vajina Daraltma Egzersizleri / Kegel Egzersizleri

  Vajina daraltma egzersizleri olarak bilinen Kegel Egzersizleri pelvik taban kaslarını çalıştırmak ve geliştirmek amacıyla yapılır. Bu kaslar, orgazm, normal doğumun, dışkı ve idrar yapma konusunda çalışan organların yapılarını korumaya yardımcı olur.
  Bu egzersizler faydalı olsa da vajina daraltma ameliyatı yerine geçmez. Aynı sonucu elde edecek kadar etkili değildir.

  Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Vajina daraltma ameliyatı uygulanacak tekniğe göre lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Operasyonda vajinanın genişleyen dokular kesilir, çıkarılır. Vajina arka duvarından vajinanın giriş bölümüne kadar daraltma yapılır. Kalan doku tekrar vajinaya dikilir. Bu işlemler yapılırken vajinanın anatomik yapısına zarar verilmez.
  Daraltma operasyonu ile birlikte labioplasti ve kızlık zarı dikimi gibi operasyonlar da yapılabilir.
  Genişleyen kısmın durumuna ve yapılacak diğer işlemlerin kombinasyonuna göre operasyon süresi 1-3 saat civarı olabilir.

  Labioplasti - Dudak Sarması Operasyonları

  Labioplasti  genital organın dış dudaklarına yapılan estetik cerrahi işlemlerdir. Genital organın iç ve dış dudakları bulunmaktadır. Üzeri tüysüz iç kısımda bulunan dudaklar iç dudak, onun üzerinde tüyle kaplı olan dudaklar dış dudaklardır. İç dudakların dış dudaklardan dışarı sarkması nedeniyle kişiler labioplasti başvurusunda bulunabilir. Labioplasti operasyonu, vajina daraltma operasyonu ile birlikte yapılabilir.

  Vajina Daraltma Ameliyatından Sonra Bakım

  Vajina daraltma ameliyatı sonraki 1 gün hastanede yatış sonrası hasta taburcu edilmektedir. Taburcu edilirken dikkat edilmesi gereken hijyen kuralları ve alması tavsiye edilen ilaçlar belirtilir.
  Herhangi bir ağrı olmaması için ağrı kesiciler ve enfeksiyon oluşmaması için doktorunuz tarafından verilen antibiyotikler düzenli alınmalıdır.
  Vajinanın bakımı için verilen bakım kremleri kullanılmalı ve her tuvalet sonrası belirtilen dezenfektanlar ile temizlenmeli.
  Ameliyat planlaması hastanın lens döneminden hemen sonra yapılacağı için bir sonraki lens dönemine kadar belli bir iyileşme ve toparlanma da sağlanacaktır. Gene de yapılan operasyonları göre lens dönemini geciktirmesi için ilaçlar da verilebilir.
  Yaklaşık 4 hafta civarı cinsel ilişkiye girilmemesi gerekmektedir. Bu süreçteki cinsel ilişki ağrılı olabileceği gibi dikişlerin açılmasına da neden olabilir. 4 haftadan sonra tavsiye edilen kayganlaştırıcılar kullanılarak cinsel ilişkiye girilmesi, hem dikişler hem de konforlu bir birleşme için önemlidir. Gene 4 hafta kadar küvette banyo yerine ayakta duş tercih edilmelidir. İlk bir ay havuza girilmemelidir.

  Vajinoplasti Operasyonları Riskli Midir?

  Vajinoplasti birçok operasyona göre düşük risk içermektedir. Operasyon sonrasında belirtilen husulara dikkat edilmesi tavsiye edilen antibiyotiklerin kullanılması sayesinde enfeksiyon gibi risklerin de önüne geçilecektir.

  SIK SORULAN SORULAR

  Vajina daraltma ameliyatlarının sonucu kalıcıdır.

  Daha sonra tekrar doğum yapıldığında ise tekrar genişleyecektir.

  Vajina daraltma kremleri, serum ve ilaçları olarak etkinliği kanıtlanmış bir ürün yoktur. Para kazanmak amacıyla bu şekilde pazarlanan reçetesiz ürünler tercih edilmemelidir.

  Operasyon sonrası bir gece hastanede yatış sonrası hasta taburcu edilmektedir.

  Ameliyattan sonraki ilk 4-6 hafta cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir. Seks sırasında ameliyat bölgesine fazla baskı yaratan hareketler hem kadına acı verecektir hem de dikişlerin yapıldığı yerdeki iyileşen dokulara zarar verebilir.

  Tekrar doğum yapılırsa vajina tekrar genişleyecektir.

  Evet, vajina daraltma gibi vajinoplasti estetikleri ile birlikte vajina dudak estetiği olarak bilinen labioplasti estetiği birlikte yapılabilir.

  Evet, vajina daraltma ameliyatı sonrası isterseniz doğum yapabilirsiniz. Normal doğum yaparsanız vajinanız tekrar genişleyecektir. Bu nedenle doğum yapmayı planlıyorsanız ameliyat tarihine doktorunuza danışarak karar vermelisiniz.

  Evet, doğum yapmasa da vajinasının genişliğinden dolayı rahatsız olan kişiler vajina daraltma ameliyatı yaptırabilir.

  Operasyondan sonra ayakta duş almanızda herhangi bir sakınca yoktur. Küvette banyo keyfinden ise ilk birkaç hafta vazgeçmeniz tavsiye edilir.

  Operasyondan sonraki ilk birkaç gün spor yapılmaması tavsiye edilir.

  Vajinadaki genişlemeye bağlı olarak daraltma işlemine doktor karar verecektir.

  TOP