Meme Küçültme Ameliyatı | Göğüs Küçültme Fiyatları - Lovest
Meme Küçültme Estetiği - Lovest Estetik

Meme Küçültme Ameliyatı

Kadınlar için oldukça önemli olan meme organı taşıdığı estetik, cinsel, doğurganlık fonksiyonları bakımından kadınlar için oldukça değerlidir.

Vücudunuzla orantısız meme boyutları, hem estetik hem de sağlık nedenli sorunlara yol açabilmektedir. Meme küçültme ameliyatı ile vücudunuzdaki fazla meme dokusu ve çevresindeki yağ alınarak idealinizdeki estetik ve sağlıklı ölçülere kavuşmanız sağlanır.

Küçültme operasyonu sayesinde kadınlar sağlık problemlerinden kurtulurken sosyal hayatlarında daha rahat hareket etme imkanı bulur.

Sizi Arayalım

  Meme Küçültme Ameliyatının Tercih Edilme Sebepleri

  Meme küçültme ameliyatı estetik, sağlık ve yaşam kalitesinin artması sebebiyle tercih edilebilir. Göğüslerin büyük olması genetik olabileceği gibi normal boyutta memelere sahip kişilerde de aldığı kilolar nedeniyle meme büyümesi gerçekleşebilir. Normalden büyük memeler sağlığı ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyip sorunlara yol açmaktadır.
  Genelde kadınlar şu nedenlerle meme küçültme ameliyatı yapmak istemektedir:

  • Meme büyüklüğüne bağlı sırt ve omuz ağrıları
  • Meme altında oluşan pişik, terleme ve koku rahatsızlığı
  • Fiziksel hareketlerin ve aktivitelerin kısıtlanması
  • İstenilen kıyafetlerin tercih edilememesi
  • Sütyen askılarının omurlarda oluşturduğu şekil bozuklukları
  • Memelerden birinin fazla büyük olması

  Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Meme küçültme ameliyatında amaç hastanın omuzuna, göğüs kafesine ve boyuna ve hastanın istediği boyutlara uygun bir meme büyüklüğü sağlamaktır. Operasyon yaklaşık 2-3 saat sürer. Meme uçları aşağıdan olası gereken kısma taşınır. Bu işlemler yapılırken genç hastalarda süt bezleri ve süt kanalları olabildiğine korunmaya çalışılır.

  Operasyon meme ve yağ dokusunun alınmasıyla gerçekleştirilir ve vücut gelişimini tamamlamış hastalara yapılır. Genel anestezi altında yapılan operasyon, meme yapısına göre lolipop kesi ve ters T kesi yöntemleri kullanılarak,  2,5 ile 4 saat içinde tamamlanır. Yöntemin belirlenmesinde meme büyüklüğü, meme kıvrımına göre meme başının duruş yeri, meme dokusu, cilt yapısı, hastanın omuz genişliği, boyu gibi parametreler göz önünde bulundurulur. Lolipop kesi tekniğinde, meme ucunun çevresi dairesel şekilde kesilerek meme dokusuyla birlikte fazla cilt dokusu da alınır. Hastanın fiziksel dış görünümü göz önüne alınarak yapılan işlemde, meme başı yukarı doğru taşınabilir. Süt bezi ve kanallarının zarar görmemesi için dikkat edilerek deri örtülür ve sonrasında hasta vücuduna göre meme içinde toplanan kanın dışarıya atılması için bölgeye dren takılarak operasyon bitirilir. Ters T kesi tekniğinde ise memenin alt kısmında ters T biçiminde kesi yapılır. Fazla bulunan meme dokusu ve cilt kesilerek operasyon, lolipop kesi tekniğinde olduğu gibi tamamlanır.

  Ameliyat sonrası iyileşme ne kadar sürer?

  Meme küçültme ameliyatı sonrası hastanede kalış süresi genelde 1 gündür. Sonrasında kontroller için çağrılır. 4. Günden itibaren duş alınabilir. Sosyal hayata ve çalışma hayatına dönüş süresi yaklaşık bir haftadır. Giydirilen özel sütyen ile hasta sosyal yaşamına rahatlıkla devam edebilir. 2. Hafta sonunda sargılar tamamen alınarak iz için krem kullanımına başlanır. Aktif spor yapan kişilerin 4-6 hafta süresince spora ara vermesi tavsiye edilir.

  Meme küçültme ameliyatı emzirmeyi etkiler mi?

  Bu durum hastaya göre değişkenlik göstermektedir. Memenin büyüklüğü, sarkma sonucu meme başının geldiği konum ve hastanın çocuk sahibi olma planı dikkate alınarak karar verilir.
  Emzirme işlevini öncelikli olarak koruyacak şekilde küçültme gerçekleştirilebilir ya da yeterli küçültme ve estetik görünüm için hastanın bilgisi dahilinde emzirme işlevinden vazgeçilebilir.

  Meme küçültme ameliyatından sonra iz kalır mı?

  Cerrahi birçok ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatında da iz kalır. Hasta için seçtiğimiz teknikler ve aletler izleri en az ve belirsiz şekilde bırakacak şekilde seçilmektedir. Meme küçültme için kullanılan tekniğe göre meme başında ve aşağısında T, L ve I şekillerinde kesi izleri kalabilir. Meme başında yapılan kesi kahverengi halkanın kenarlarından yapılacağı için bu iz kendini belli etmez. Meme başı halkasından aşağı doğru ise ince bir çizgi olarak iz kalabilir. Memenin alt kısmında yapılan kesinin izleri ise önden bakınca görülmeyecek şekilde altta kalır. Operasyon sonrası yaklaşık 2 ay boyunca kullanılacak iz giderici kremlerle bu izler olabildiğince belirsizleşir.

  Meme küçültme ameliyatı kansere yol açar mı?

  Meme küçültme ameliyatı kesinlikle kansere yol açmaz, aksine alınan meme dokusu ile kansere yakalanma ihtimali azalır.
  Ameliyat öncesinde kansere karşı muayene ve tetkikler de yapılır, alınan meme patolojiye gönderilerek hastada meme kanseri olup olmadığı da detaylı incelenir.

  SIK SORULAN SORULAR

  Hayır, kalıcı bir his kaybı yaşanmaz. Geçici olarak his kaybı yaşanabilir.

  Ameliyattan 1 yada 2 yıl sonra hamile kalıp çocuğunuzu emzirebilirsiniz. Bu süreçte meme dokunuz toparlanım emzirme fonksiyonunuz devam edecektir.

  Hafif kızarıklık şeklinde görülen iz gittikçe azalır ve yaklaşık olarak bir yıl içinde cilt ile bütünleşerek kaybolur. Kullanılan teknikle alakalı olarak izin daha belirgin olma durumu bulunabilir.

  Hayır, ne yazık ki  ameliyatsız bir şekilde  meme küçültmek mümkün değildir.

  Evet, ameliyat sonrası alınan deri ile beraber sarkmayı engellemek mümkündür.

  Hayır, ameliyatın kansere sebep olma gibi bir ihtimali yoktur.

  Ameliyattan sonra oluşabilecek hafif ağrıları engellemek amacıyla doktor tavsiyesiyle ağrı kesici alınabilir ya da buz uygulanabilir.

  Her ameliyatta bulunan genel riskler bu ameliyat için de söz konusudur.

  Evet, ameliyat genel anesteziyle gerçekleştirilir, yaklaşık olarak iki saat sürer.

  Meme büyüklüğü sebebiyle sırt ağrısı veya çeşitli sağlık sorunları yaşayan, meme büyüklüğünden estetik olarak rahatsız olan kişiler bu operasyonu yaptırabilirler.

  Evet, memelerde bulunan dikiş genelde  iki  hafta sonra olmak üzere doktorun belirlediği tarihte alınır.

  Duruma göre değişmekle beraber genellikle aynı gün taburcu edilirler.

  Günümüzde dren kullanımı tercih edilmemekle beraber kullanılırsa da ameliyattan bir gün sonra çıkarılır.

  Ameliyattan birkaç gün sonra çıkarılabilir.

  Ağır iş yapmamak kaydıyla genellikle bir hafta sonra gündelik yaşantıya dönülür.

  Hasta ameliyattan 15 gün sonra yürüyüşlere, en az bir ay sonra ise koşu, fitness gibi sporlara başlayabilir.

  TOP