Meme Ucu Estetiği | Çökük Meme Ucu Nedir? - Lovest Clinic
meme başı çöküklüğü lovest estetik

Meme Başı Çöküklüğü Ameliyatı

Meme başı çöküklüğü, meme başının dışa doğru çıkık olması yerine içeriğe doğru gömülü olması durumudur. Memenin bu durumu hem estetik kaygılara yol açar hem de emzirme işlevinin rahat olabilmesi için de tercih edilebilmektedir.

Meme başı çöküklüğü hem kadınlarda hem erkelerde görülebilir. Kadınların %10'unda rastlanmaktadır. Özellikle kadınlar psikolojik olarak bu durumdan rahatsız olabilir.

Sizi Arayalım

  Meme Ucu (Aerola) Yapısı 

  Meme ucu, tıbbi literatürdeki adıyla aerola, kahverengi ve pembe renklerinde olup içerisinde 17 adet süt kanalı bulundurur. Memeyi daha estetik gösteren aerola elastik bir yapıya sahiptir, orta kısmında meme ucu çıkıntısı bulunur.
  Aerolanın alt kısmında bir kas dokusu yer alır ve soğuk, korku, cinsel dürtü gibi uyarılmalar karşısında kasılır, dikleşir ve sertleşir.

  Meme başı bölgesinde dokuların şekilleri değişik şekillerde bulunabilir. Bunlar meme başı büyüklüğü, meme başı yokluğu ve en çok rastlanan ve rahatsız edici olan meme başı çöküklüğü durumudur. Bütün bu değişik yapı şekilleri estetik cerrahi ile istenen forma getirilebilir.

  Meme Başı Çöküklüğü Sebepleri

  Meme başı çöküklüğü doğuştan olabileceği gibi sonradan da oluşabilen bir durumdur. Sonradan oluşmasındaki başlıca sebepler şunlardır:

  • Hamilelik ve emzirme sonrası çöküklük
  • Meme büyümesi ve sarkması sonucu oluşan çöküklük
  • Meme başında oluşan enfeksiyon ve travmalar

  Meme başında oluşan enfeksiyonlar süt kanallarında tıkanmalara ve kısalmaya yol açabilir. Bu da meme başı çöküklüğüne yol açar. Bu sorunla karşılaşmamak için enfeksiyon oluşması halinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

  Meme Başı Çöküklüğü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Meme başı çöküklüğü ameliyatı lokal anestezi altında yapılır. Lokal anestezi etkisiyle operasyon sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Yaklaşık 30-60 dakika sürer. Hafif bir operasyondur, aynı dün taburcu olup sonraki gün işe ve sosyal yaşantıya dönüş yapılabilir.

  Meme başı çöküklüğü süt kanallarının kısa olmasından meme başının içeri doğru çekilmiş olmasından kaynaklanır. Operasyonda süt kanallarının hareket alanı genişletilir. Uzayabilen süt kanalları olması gerektiği gibi ucu dışarıya çıkacak şekle kavuşur.

  Meme Başı Çöküklüğü Seviyeleri

  Meme ucu çöküklüğü 3 seviyede ele alınır:

  Hafif  Düzey Çöküklük: Meme başına baskı yapılması, meme ucu elle çekilmesi sonucu kolaylıkla dışarı çıkar. Bu kişiler emzirme sorunu yaşamazlar.

  Orta Düzey Çöküklük: Meme ucu elle dışarı çekildiğinde dışarı çıkar ama kısa süre içinde tekrar içeri kaçar. Bu seviyede elle çekme ya da baskı işe yaramaz, cerrahi operasyon ile başarılı sonuç elde edebilirler.

  İleri Düzey Çöküklük: Bu düzeyde elle baskı ya da masaj yapılmış olsa bile meme başı dışarı çıkmaz. Süt kanalları işlevini yapamaması nedeniyle emzirme de mümkün olmamaktadır. Emzirebilme için cerrahi müdahale zorunludur.

  Meme Başı Ameliyatı Riskleri:

  Meme başı ameliyatı sonrası yaşanabilecek riskler nadir olmakla birlikte şunlardır:

  • Meme başında his kaybı
  • Süt kanallarının zedelenmesi

  Meme Başı Ameliyatı Sonrası

  Meme ucundaki operasyondan sonra sağlıklı bir iyileşme dönemi için şunlara dikkat edilmelidir:

  • Meme başı bölgesi hijyenik tutulmalıdır.
  • Doktorun verdiği antibiyotikler düzenli kullanılmalıdır.
  • Meme bölgesi darbelerden korunmalıdır.
  • İlk 3-4 hafta ağır spor ve işlerden uzak durulmalıdır.

  SIK SORULAN SORULAR

  Meme başı çöküklüğü ameliyatı nadiren geçici his kaybına sebep olabilmekle beraber kalıcı değildir.

  Ameliyat genellikle emzirmeyle ilgili herhangi bir soruna sebep olmaz. Ancak ameliyat doğrudan süt kanalları üzerinde uygulanacağı için hastaların emzirme döneminin ardından ameliyata başvurmaları önerilmektedir.

  Her 100 kadından 10’unda bulunan bu durum hem kadın hem de erkeklerde görülebilmektedir.

  Hayır, ameliyattan sonra oluşan hafif iz kısa sürede kendi kendine kaybolacaktır.

  Hastaların meme gelişiminin tamamlanmış olması için 18 yaşından büyük olmaları gerekir.

  Hayır, maalesef herhangi bir uygulama ile ameliyat olmadan meme ucunun dışarı çıkarılması mümkün değildir.

  Operasyon kanser ya da herhangi bir sağlık sorununa yol açmamaktadır.

  Her ameliyatta olduğu gibi meme başı çöküklüğü ameliyatında da kan birikmesi, enfeksiyon veya kanama görülebilmesi mümkündür. Ancak bu durumlar neredeyse hiç meydana gelmez. Nadiren meme ucunda geçici olarak hissizleşme görülebilmektedir.

  Ergenlik döneminde süt kanallarının kısa olması sebebiyle meydana gelen bu durum herhangi bir darbe veya travma sonucu ortaya çıkmaz.

  Operasyon yaklaşık olarak yarım saat içinde lokal anestezi altında gerçekleşir.

  Hayır, ameliyatta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanıldığından dolayı hastaların dikiş aldırmalarına gerek kalmaz.

  Hastalar aynı gün içinde taburcu olurlar.

  Operasyon sonrasında bilhassa ilk 15 gün kişilerin fiziksel güç gerektiren aktivitelerde bulunmaması gerekir. Operasyondan bir ay sonra spor yapmada herhangi bir sakınca bulunmaz ancak kişi, göğüs bölgesine darbe almamaya özen göstermelidir.

  Hayır, operasyonun ardından elde edilen sonuç kalıcı olacaktır. Dolayısıyla ameliyatın tekrarlanmasına ihtiyaç duyulmaz.

  TOP